National Rifle Association

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie Ameryki)
Skocz do: nawigacja, szukaj
National Rifle Association of America
ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Siedziba Fairfax
Data założenia 1871
Prezydent James W. Porter II
Członkowie 5 mln[1]
brak współrzędnych
Strona internetowa

National Rifle Association of America (skr. NRA, tłum. Narodowe Stowarzyszenie Strzeleckie Ameryki) – organizacja non-profit działająca na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki. NRA działa na rzecz propagowania prawa do posiadania broni palnej, bezpieczeństwa jej użytkowania, a także prawa do polowania i samoobrony.

NRA jest jedną z najbardziej wpływowych grup lobbystycznych. Za główny cel działania uważa ochronę drugiej poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Organizacja została założona w 1871 roku w Nowym Jorku przez weteranów Wojny Secesyjnej kierowanych przez wydawcę miesięcznika Army and Navy Journal Williama Conant Churcha, generała majora Ambrose’a Burnside’a oraz prawnika George’a Wood Wingate'a. Pierwszym prezydentem NRA został generał Burnside.

Kierownictwo[edytuj | edytuj kod]

NRA zarządzane jest przez radę dyrektorów (zazwyczaj 76 osobową), która wybiera ze swojego grona prezydenta. Prezydent NRA wybierany jest co roku. Jedna osoba może pełnić funkcję przez kilka kadencji. Jednym z najdłużej kierujących NRA był aktor Charlton Heston (1998–2003).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. NRA membership surges to 5 million (ang.). usatoday.com. [dostęp 2014-11-16].