Narodowy Bank Węgier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Narodowy Bank Węgier
Logo
Ilustracja
Siedziba Narodowego Banku Węgier
Data założenia 1924
Państwo  Węgry
Siedziba Budapeszt
Prezes György Matolcsy
Rodzaj banku bank centralny
Strona internetowa

Narodowy Bank Węgier (węg.: Magyar Nemzeti Bank, w skrócie MNB) – węgierski bank centralny powstały w 1924 roku, działający na podstawie ustawy o Narodowym Banku Węgier z 2001 roku, pełniący funkcję banku centralnego na Węgrzech.

MNB funkcjonuje jako spółka akcyjna (akcje o wartości 10 mld forintów należą do skarbu państwa). W obowiązkach Narodowego Banku Węgier, poza emisją banknotów narodowych, leży prowadzenie zagranicznej polityki pieniężnej, zarządzanie rezerwami dewizowymi, prowadzenie statystyk i ich publikacja, utrzymanie stabilności systemu finansowego w kraju oraz rozwoju systemu płatniczego.


Narodowy Bank Węgier jest członkiem Europejskiego Systemu Banków Centralnych i posiada udział w jego kapitale w wysokości 77 milionów euro.

Centrala MNB mieści się w Budapeszcie. Oprócz niej na Narodowy Bank Węgier składa się także 26 departamentów pod nadzorem prezesa, 3 wiceprezesów i 10 dyrektorów wykonawczych. MNB ma 4 oddziały regionalne. Liczba pracowników na rok 2004 wynosiła 944.

Magyar Nemzeti Bank sfinansuje edukację nowych ekonomistów węgierskich, zrywając z nauczaniem błędnych neoliberalnych doktryn ekonomicznych. Kwota jaką instytucja chce na ten cel przeznaczyć to 200 miliardów HUF[1].

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

MNB składa się z 4 podorganów współpracujących ze sobą.

Rada Monetarna[edytuj | edytuj kod]

Rada monetarna jest najwyższym organem decyzyjnym MNB. Składa się z 7-9 członków nominowanych przez prezydenta Węgier na okres 6 lat, którzy spotykają się średnio dwa razy w miesiącu. Prezes MNB oraz wiceprezesi również są członkami Rady Monetarnej.

Zarząd[edytuj | edytuj kod]

Zarząd to organ wykonawczy. W jego kompetencjach leży realizacja decyzji Rady Monetarnej. W skład zarządu wchodzi prezes i wiceprezesi.

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy[edytuj | edytuj kod]

Podorgan ten reprezentowany jest przez Ministra Finansów. Jest uprawniony do wszelkich zmian w statucie MNB (lub jego ustanowienia), akceptacji bilansu bądź rachunku wyników oraz wyboru audytora.

Rada Konsultacyjna[edytuj | edytuj kod]

W jej skład wchodzi 6 członków: przewodniczący, 3 członków wybieranych przez Parlament, przedstawiciel Ministerstwa Finansów oraz pełnomocnik Ministra Finansów. Zadaniem Rady jest ogólny nadzór nad działalnością MNB.

Polityka pieniężna[edytuj | edytuj kod]

Narodowy Bank Węgier opiera swą politykę pieniężną na bezpośrednim celu inflacyjnym (<wyznaczonym na 4% pod koniec 2005 roku z zakresem tolerancji +/− 1 punkt procentowy). Strategia ta bazuje na stopie procentowej (oprocentowanie dwutygodniowych depozytów w banku centralnym).

Polityka kursu waluty[edytuj | edytuj kod]

Wpływ na wyznaczenie kursu forinta węgierskiego ma zarówno MNB, jak i rząd Węgier. System kursu walutowego przyjęty w czerwcu 2001 polega na wyznaczaniu przez popyt i podaż oraz wahaniu się go 15% powyżej oraz poniżej wyznaczonego kursu centralnego. Należy jednak wspomnieć, iż w przypadku, gdyby kurs osiągał wyznaczone uprzednio wartości zbliżone do skrajnych, Magyar Nemzeti Bank musi interweniować na rynku walutowym, powstrzymując aprecjację bądź deprecjację forinta.

Przykładem takiej ingerencji jest zmiana kursu węgierskiej waluty o 2,26% – miało to miejsce 4 czerwca 2003 roku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wyborcza.pl, wyborcza.biz [dostęp 2020-07-09].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]