Punkt procentowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Punkt procentowy (w skrócie p.p.) – jednostka różnicy między dwiema wartościami jednej wielkości podanymi w procentach. Na przykład wzrost jakiejś wielkości z 20% do 30% jest równy 10 punktom procentowym.

Punkt procentowy jest często mylony z rzeczywistą zmianą procentową liczoną od pewnej wartości bazowej. Nieodróżnianie procentów od punktów procentowych jest powszechnym błędem, powielanym i utrwalanym także w mediach, które pogłębiają nieporozumienia związane z tymi pojęciami.

Przykłady[edytuj | edytuj kod]

Przykład 1: W mediach czytamy informację: Bezrobocie spadło w tym miesiącu o 3%. Informacja jest mało precyzyjna, ale możemy podejrzewać, że chodzi tu prawdopodobnie o którąś ze stóp bezrobocia. Wiemy, że stopa ta na początku miesiąca wynosiła 7%. Spadek o 3% nie znaczy wcale, że wynosi obecnie 4%, lecz 7% - (3% · 7%) = 6,79%. Spadek z 7% do 4% byłby wprawdzie równy 3 punktom procentowym, ale zarazem ok. 43% wartości bezrobocia na początku miesiąca.

Przykład 2: Bank podniósł stopę oprocentowania kredytu z 10% do 11%, w takim razie podniósł o 1 punkt procentowy, ale zmiana ta oznacza 10% wzrost tej stopy, jeśli za bazę przyjąć jej wartość przed podniesieniem.

Przykład 3: Piszemy egzamin. Załóżmy, że suma możliwych do zdobycia punktów wynosi 150 pkt, a zaliczenie można uzyskać od 50% ogółu punktów. Załóżmy też, że zdobyliśmy 71 punktów, co daje nam ok. 47,3% (czyli nie zdaliśmy). Prowadzący zajęcia przyznaje dodatkowo, za pełną frekwencję na zajęciach, "pięcioprocentowy bonus". Rozważmy dwa przypadki:

  • prowadzący przyznaje dodatkowo 5% punktów zdobytych: 47,3% + 5%·47,3% = 74,55 punktów = 49,7% (nadal nie zdaliśmy)
  • prowadzący przyznaje dodatkowo 5 punktów procentowych: (47,3 + 5)% = 52,3% (zdaliśmy)[1]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Adam Zaremba, "Giełda. Podstawy Inwestowania", OnePress 2013.