Nartorolki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nartorolki biegowe

Nartorolki – urządzenie do symulacji jazdy na nartach (biegowych lub zjazdowych).

Nartorolki biegowe[edytuj | edytuj kod]

Stanowią sprzęt do imitacyjnego treningu narciarstwa biegowego Trening imitacyjny narciarstwa biegowego w lecie na dobrych gładkich powierzchniach jak np. asfaltobeton (popularnie zwany asfaltem), gładkie betony, nowoczesne powierzchnie asfaltobetonów akrylowych. Dzielą się na 3 główne typy: 1) do narciarstwa w stylu klasycznym, mają dłuższe mosty, ok. 700mm, szersze kółka i przede wszystkim na każdej nartorolce, jedno z nich, przeważnie tylne, blokuje jednostronnie, aby możliwe było odbicie klasyczne jednokrokiem lub dwukrokiem. 2) do narciarstwa w stylu dowolnym, z krótszymi mostami, ok. 500mm, przeważnie z większymi i węższymi kółkami 25/100mm, które nie blokują, więc pozwalają tylko na jazdę łyżwą lub bezkrokiem. 3) terenowe, które naprawdę nie są nartorolkami(bo nie występuje w nich główny dla obu stylów narciarskich element unoszenia pięty podczas biegu), ale łyżworolkami terenowymi (bo układ stopa - powierzchnia trakcyjna kół jest stały jak w łyżwach. Każda nartorolka zbudowana jest:

  • mostu nośnego – zbudowanego z kwadratowego profilu aluminiowego dla modeli podstawowych, bądź z nowoczesnych kompozytów drewniano-węglowo-epoksydowych w czołowych modelach, których zaletą jest tłumienie drgań od nierówności powierzchni po których jada koła i nie przenoszenie ich na stawy ćwiczącego. Powstają też pierwsze mosty typu kompozyt włókna szklane-włókna węglowe, zaletą ich jest znakomita redukcja wagi, ale niestety nie tłumią tak drgań jak wspomniane poprzednio. Mosty mają ukształtowane z ich materiału lub nakładane widełki do mocowania kół.
  • wiązania narciarskiego biegowego, aby możliwe było używanie biegowych butów narciarskich. Wiązanie jest przykręcone jak najdalej w tylnej części rolki i powinno mieć mocniejsze sprężyny niż dla nart biegowych, gdyż nartorolki rolki są zdecydowanie cięższe od nart.
  • kółka do poruszania się po wybranej powierzchni, które zbudowane są z przeważnie aluminiowej obręczy i nawulkanizowanej na nich specjalnej monolitycznej obręczy gumowej. W modelach do jazdy szybkiej czołowe firmy oferują też koła z obręczami z PU, poliuretanu, o twardościach od A76 do A82 w skali Shore'a. Koła wolne w rolkach klasycznych jak i dowolnych wyposażone są w łożyska i osie do ich mocowania w widełkach mostów. Koła blokujące mają igłowe łożyska blokujące ruch w jednym kierunku i frezowane osie umożliwiające blokowanie wstecznego ich obrotu wobec widełek.

Do jazdy na nartorolkach biegowych używa się biegowych kijków narciarskich z wymienionymi koszykami śniegowymi na specjalne wzmacniane końcówki z węglików spiekanych i butów do narciarstwa biegowego zimowych lub specjalnych przewietrzanych dla rolek. Zalecane jest używanie kasku rowerowego, ochraniaczy łokci i kolan (takich jak dla łyżworolek).

Nartorolki terenowe[edytuj | edytuj kod]

Nartorolki terenowe NorbleSki

Zbudowane są z:

  • ramy – krótszej niż w przypadku nartorolek biegowych do której przytwierdzone są 2 kółka, zazwyczaj o średnicy 15-20cm z dętką lub kauczukowych w zależności od pokonywanego terenu
  • wiązania w różnych formach - ruchomej lub stałej
  • butów – do nart biegowych lub botów od łyżworolek
  • ramy na stałe przymocowanej do buta.

Do jazdy na nartorolkach terenowych używa się zazwyczaj kijków narciarskich z dodatkową nakładką w przypadku nawierzchni asfaltowych

Nartorolki zjazdowe[edytuj | edytuj kod]

Używane do jazdy na letnich stokach narciarskich (trawa, igelit).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]