Nathaniel Parker Willis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Portret N.P. Willisa z ok. 1850 r.

Nathaniel Parker Willis (ur. 20 stycznia 1806 – zm. 20 stycznia 1867) to występujący również jako N. P. Willis amerykański pisarz, poeta oraz wydawca współpracujący z literatami tej miary jak Edgar Allan Poe czy Henry Wadsworth Longfellow. Był najlepiej opłacanym autorem artykułów prasowych tamtych czasów.

Jego bratem był kompozytor Richard Storrs Willis, a siostra Sara pisarką występującą pod przybranym nazwiskiem Fanny Fern.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Willis, urodzony w Portland, pochodził z rodziny wydawców. Jego dziadek Nathaniel Willis (1755–1831) był magnatem prasowym w Massachusetts i Wirginii, a ojciec, również Nathaniel (1780–1870), założycielem i wydawcą magazynu Youth's Companion, pierwszego w Stanach Zjednoczonych czasopisma dla dzieci. Willis zaczął interesować się literaturą podczas studiów w Yale College[1]. Zaczął wówczas pisywać wiersze. Po ukończeniu studiów pracował jako korespondent zagraniczny tygodnika New York Mirror. Po przeprowadzce do Nowego Jorku jego reputacja jako dobrego pisarza zaczęła rosnąć. Zarabiał wówczas około 100 USD za artykuł i 5000-10 000 rocznie. W roku 1846 zaczął wydawać swoje własne czasopismo, Home Journal, które później otrzymało nazwę Town & Country i jako takie ukazuje się współcześnie. Przez jakiś czas zatrudniał, jako służącą i opiekunkę dzieci, zbiegłą z Karoliny Północnej niewolnicę, a w przyszłości pisarkę Harriet Jacobs. Ostatecznie Willis przeniósł się z rodziną do wiejskiego domu nad rzeką Hudson gdzie pędził aktywne pisarsko życie aż do śmierci w roku 1867.

Pisarstwo Willisa, szczególnie jego reportaże z podróży zagranicznych, były bardzo osobiste i skierowane bezpośrednio do czytelnika, co przyczyniało się do wzrostu jego popularności. Nieprzychylni, w tym również jego własna siostra w powieści Ruth Hall, zarzucali mu że jest zniewieściały i zeuropeizowany, a Harriet Jacobs (która została wykupionia przez żonę Willisa, gdy właściciele zażądali wydania uciekinierki) uważała go za zwolennika niewolnictwa.

Oprócz powieści i zbiorów reportaży Willis napisał pewną ilość wierszy, bajek, a także sztukę teatralną. Mimo ogromnej popularności za życia, po śmierci Willis został niemal całkowicie zapomniany.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Willis, Nathaniel P. (ang.). maineanencyclopedia.com. [dostęp 2018-06-09].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • James T. Callow: Kindred Spirits: Knickerbocker Writers and American Artists 1807–1855. Chapel Hill: The University of North Carolina Press, 1967.
  • Jeffrey Meyers: Edgar Allan Poe: His Life and Legacy. New York: Cooper Square Press, 1992. ISBN 0-8154-1038-7.
  • Fred Lewis Pattee: The First Century of American Literature: 1770–1870. New York: Cooper Square Publishers, 1966.