Nawagraha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Nawagraha (dewanagari ग्रह, Dziewięciu porywaczy) – określenie planety w hinduizmie i wedyjskim systemie astrologicznym, dźjotisza. W tym systemie używane są następujące planety: Surja (Słońce), Ćandra (Księżyc), Mangala (Mars), Budha (Merkury), Bryhaspati (Jowisz), Śukra (Wenus), Śani (Saturn), Rahu (Węzeł księżycowy), Ketu (Węzeł księżycowy).

Władcy znaków[edytuj | edytuj kod]

Graha jako władcy znaków Zodiaku[1]
Surja Ćandra Mangala Budha Bryhaspati Śukra Śani
Lew Rak Baran
i Skorpion
Bliźnięta
i Panna
Strzelec
i Ryby
Byk
i Waga
Koziorożec
i Wodnik

Porównania[edytuj | edytuj kod]

Sygnifikatory graha[2]
Surja Ćandra Mangala Budha Bryhaspati Śukra Śani
Ojciec Matka Matka Wujek Dziadek Ojciec Starszy brat
Młodszy brat Dzieci Żona (diagram męża) Inni starsi bracia
Syn Siostra
Mąż (diagram żony) Córka

Kult nawagraha[edytuj | edytuj kod]

W kilku częściach Indiach spotkamy świątynie, w których do dzisiaj utrzymał się kult Nawagraha - dziewięciu bóstw planet. Między innymi blisko miasta Kumbakonam, w Tamilnadu; inna świątynia jest w Guwahati w stanie Asam.

W kulturze wedyjskiej każdej planecie, księżycowi i gwiazdom przypisuje się posiadanie boskiej Duszy, Jaźni uważając, że są to byty duchowe mające materialne ciała. Stąd zwyczaj personifikowania planet, księżyca i słońca oraz ważniejszych gwiazd. Skutkiem takiego pojmowania przyrody i kosmosu jest pogląd iż cała planeta jest żyjącą istotą, duszą, a wszystkie formy życia są ze sobą powiązane jako żyjące w świadomości logosu planety, duszy czy ducha planety. Następstwem oczywiście jest bogata mistyka i mitologia istot planetarnych i kosmicznych.

W ezoteryce tantrycznej, w tak zwanej jodze planet, także w astrologii wedyjskiej wykonuje się pewne formuły modlitewne, mantry z użyciem różańca mali dla przezwyciężenia niekorzystnych wpływów ducha czy bóstwa księżycowego na los człowieka. Z uwagi na wielki wpływ księżyca na ziemię i żyjące stworzenia są to często wykonywane mantramy i bardzo polecane przez astrologów wedyjskich i mistrzów tantry.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Nawagrahas(ang.)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Brihat Parashara Hora Shastra
  2. Saravali, Kalyana Varma