Nemastomatidae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nemastomatidae
Nemastoma bimaculatum z Belgii
Nemastoma bimaculatum z Belgii
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada pajęczaki
Rząd kosarze
Podrząd Dyspnoi
Nadrodzina Nemastomatoidea
Rodzina Nemastomatidae
Podrodzina

Nemastomatidae – rodzina pajęczaków z rzędu kosarzy i podrzędu Dyspnoi zawierająca około 170 opisanych gatunków, w tym również gatunki rodzaje kopalne.

Budowa ciała[edytuj | edytuj kod]

Kosarze te posiadają ciało długości od 1 do 6 mm. Proporcje szczękoczułek nie odbiegają od normy, jednak nogogłaszczki u wielu gatunków są bardzo wydłużone i wąskie. Długość nóg jest różnorodna[1].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Podrodzina Ortholasmatinae występuje w basenie Pacyfiku tj. w zachodniej części Ameryki Północnej i wschodniej Azji (Japonia, Tajlandia). Podrodzina Nemastomatinae natomiast występuje w całej Europie od Islandii po Zakaukazie, a także w Afryce Północnej (Góry Atlas) oraz w Azji od Anatolii przez północny Iran aż do Azji Środkowej i Himalajów. Większość gatunków ograniczona jest do niewielkich obszarów górskich[1]. W Polsce do 2000 roku wykazano 5 gatunków[2].

Pokrewieństwo[edytuj | edytuj kod]

Nematosomatidae to takson monofiletyczny. Rodzina stanowi prawdopodobnie grupę siostrzaną dla rodzajów Dicranolasma i Trogulus (Trogulidae)[1].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa rodzajowa Nemastoma pochodzi z greki i oznacza dosłownie „nitkowate usta”. Nawiązuje ona do kształtu nogogłaszczek[1].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Rodzina liczy około 170 gatunków należące do dwóch opisanych podrodzin[3][1], z czego w Europie wykazano 56[4], a w Polsce 5[2] (oznaczone pogrubieniem):

Podrodzina: Nemastomatinae[edytuj | edytuj kod]

Podrodzina: Ortholasmatinae[edytuj | edytuj kod]

incertae sedis[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Pinto-da-Rocha, R., Machado, G. & Giribet, G.: Harvestmen – The Biology of Opiliones (pl.: Biologia kosarzy). Harvard University Press, 2007. ISBN 0-674-02343-9.
  2. a b Wojciech Staręga: Lista kosarzy Polski na arachnologia.edu.pl. 2000-07-31. [dostęp 2012-07-07].
  3. Joel Hallan's Biology Catalog: Dicranolasmatidae. [dostęp 2012-06-28].
  4. Nemastomatidae w Fauna Eropaea. [dostęp 2012-06-29].