Dicranolasmatidae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dicranolasmatidae
Simon, 1879
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Gromada pajęczaki
Rząd kosarze
Podrząd Dyspnoi
Nadrodzina Nemastomatoidea
Rodzina Dicranolasmatidae
Rodzaj Dicranolasma
Sørensen, 1873
Synonimy

Amopaum

Dicranolasmatidae – rodzina pajęczaków z rzędu kosarzy i podrzędu Dyspnoi zawierająca około 20 opisanych gatunków należących do jednego rodzaju: Dicranolasma.

Budowa ciała[edytuj | edytuj kod]

Kosarze te osiągają do 6,4 mm długości ciała, którego większość pokryta jest grudkami gleby. U form dorosłych w przedniej części ciała znajduje się głowopodobny kapturek, na środku którego zlokalizowane są oczy. Pod kapturkiem ukryte są szczękoczułki i nogogłaszczki długości mniej więcej połowy ciała. Osobniki niedojrzałe znacznie różnią się od form dorosłych. Niedojrzała forma D. opilionide opisana była nawet jako osobny rodzaj Amopaum. Kapturek rozwija się stopniowo i u form niedojrzałych nie przykrywa w całości nogogłaszczków[1].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Występują głównie w rejonie śródziemnomorskim, sięgając na północy do południowych Alp, a na wschodzie po Kaukaz i Irak[1].

Pokrewieństwo[edytuj | edytuj kod]

Rodzina blisko spokrewniona z Nemastomatidae i Trogulidae. Rodzaj Dicranolasma jest prawdopodobnie siostrzany dla rodzaju Trogulus[1].

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa rodzajowa Dicranolasma pochodzi z greki i oznacza dosłownie „dwugłowy talerz”. Nawiązuje ona do kształtu kapturka[1].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Rodzina liczy około 20 gatunków należących do jednego rodzaju[2][1], z czego w Europie wykazano 13[3] (oznaczone pogrubieniem):

Rodzaj: Dicranolasma

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Pinto-da-Rocha, R., Machado, G. & Giribet, G.: Harvestmen – The Biology of Opiliones (pl.: Biologia Kosarzy). Harvard University Press, 2007. ISBN 0-674-02343-9.
  2. Joel Hallan's Biology Catalog: Dicranolasmatidae. [dostęp 2012-06-28].
  3. Dicranolasmatidae w Fauna Eropaea. [dostęp 2012-06-29].