Twardziak łuskowaty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Neolentinus lepideus)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Twardziak łuskowaty
Twardziak łuskowaty: zdjęcie
Systematyka
Królestwo grzyby
Gromada grzyby podstawkowe
Klasa pieczarniaki
Rząd żagwiowce
Rodzina żagwiowate
Rodzaj Neolentinus
Nazwa systematyczna
twardziak łuskowaty (Fr.) Redhead & Ginns
Trans. Mycol. Soc. Japan 26(3): 357 (1985)
NeoLentinus lepideus.JPG

Twardziak łuskowaty (Neolentinus lepideus (Fr.) Redhead & Ginns) – gatunek grzybów z rodziny żagwiowatych (Polyporaceae)[1].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Polską nazwę nadał mu Stanisław Chełchowski w 1898, wówczas bowiem gatunek ten klasyfikowany był do rodzaju Lentinus (twardziak). W polskim piśmiennictwie mykologicznym opisywany był również jako bedłka łuszczkowata, skórzak łuszczkowaty, łyczak łuszczkowaty, łuszczak łuskowaty, łyczak łuskowaty[2]. Po przeniesieniu go w 1985 do rodzaju Neolentinus nazwy te nie odpowiadają już nazwie naukowej. Synonimów naukowych ma ponad 20. Niektóre z nich[3]:

  • Agaricus lepideus Fr. 1815
  • Lentinus lepideus (Fr.) Fr. 1838
  • Panus lepideus (Fr.) Corner 1981

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Średnica 5-11 cm, za młodu stożkowaty, później płaski z tępym garbem lub płytko zagłębiony na środku. Powierzchnia matowa, sucha, o barwie od kremowej do jasnobrązowej, pokryta przylegającymi, ciemniejszymi (brązowymi) łuskami. Łuski te są większe na środku, drobniejsze przy brzegach kapelusza[4]

Blaszki

Szerokie i szeroko przyrośnięte, na trzonie zbiegają aż do strefy pierścieniowej. Mają pofalowane i ząbkowane ostrza[4].

Trzon

Wysokość 3-7 cm, grubość do 2 cm, kształt walcowaty lub stożkowaty, jest pełny i sprężysty. Powierzchnia biaława, powyżej strefy pierścieniowej występuje u młodych okazów pilśniowata osłonka, poniżej trzon pokryty jest łuskami, sama zaś podstawa ma barwę od brązowej do czarnobrązowej[4].

Miąższ

U młodych okazów miękki, u starszych sprężysty, twardy i zdrewniały. Barwa biaława, zapach słodkawo-anyżowy, smak niewyraźny[4].

Wysyp zarodników

Biały. Zarodniki elipsoidalne, gładkie, o rozmiarach 10-15 × 4-5 μm[5]

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Występuje w lasach iglastych i mieszanych, ale także w miastach, na podkładach kolejowych i w kopalniach węgla kamiennego. Rozwija się na korzeniach, belkach, słupach, głównie na drewnie sosny i modrzewia. Nierzadki jest również na plantacjach drzew iglastych. Owocniki wytwarza od czerwca do listopada[2].

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Saprotrof. Wyrządza duże szkody niszcząc drewno budulcowe i podkłady kolejowe (nawet impregnowane). Grzyb niejadalny[5].

Przypisy

  1. Index Fungorum (ang.). [dostęp 2013-11-12].
  2. a b Władysław Wojewoda: Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003. ISBN 83-89648-09-1.
  3. Species Fungorum (ang.). [dostęp 2013-11-12].
  4. a b c d Pavol Škubla: Wielki atlas grzybów. Poznań: Elipsa, 2007. ISBN 978-83-245-9550-1.
  5. a b Barbara Gumińska, Władysław Wojewoda: Grzyby i ich oznaczanie. Warszawa: PWRiL, 1985. ISBN 83-09-00714-0.