Neta S

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Neta S
Ilustracja
Neta S
Producent

Hozon Auto

Projektant

Tengchuen Swee

Zaprezentowany

Kwiecień 2022

Okres produkcji

od 2022

Miejsce produkcji

Jiaxing

Dane techniczne
Segment

E

Typy nadwozia

4-drzwiowy sedan

Napęd

tylny
AWD

Długość

4980 mm

Szerokość

1980 mm

Wysokość

1450 mm

Rozstaw osi

2980 mm

Masa własna

2130 kg

Liczba miejsc

5

Dane dodatkowe
Pokrewne

Neta GT

Konkurencja

IM L7
Leapmotor C01
NIO ET7
Voyah Passion
Xpeng P7
Zeekr 001

Neta Selektryczny i hybrydowy samochód osobowy klasy wyższej produkowany pod chińską marką Neta od 2022 roku.

Historia i opis modelu[edytuj | edytuj kod]

Neta S – tył
Neta S Yaoshi
Neta S Yaoshi - tył

Studyjną zapowiedzią pierwszego klasycznego samochodu osobowego Neta, marki samochodów elektrycznych przedsiębiorstwa Hozon Auto, był przedstawiony w 2020 roku prototyp Neta Eureka 03 Concept[1]. Rok później, w kwietniu 2021 roku podczas międzynarodowych targów samochodowych Shanghai Auto Show przedstawione zostało drugie, tym razem bliższe formy produkcyjnej studium Neta S Concept[1], które zapowiedziało kluczowe cechy stylistyczne, a także rozwiązania technologiczne i wstępne parametry układu napędowego wobec szykowanej wersji seryjnej.

Produkcyjna Neta S zadebiutowała ostatecznie w kwietniu 2022, przyjmując postać 4-drzwiowego sedana z łagodnie opadającą linią dachu w stylu nadwozi fastback[2]. Wyższej klasy model[3] przyjął zawarte już w poprzedzających debiut prototypach smukłe proporcje nadwozia charakteryzujące się szpiczastym kształtem nadwozia, a także dwurzędowymi reflektorami o ostrym kształcie. Pas przedni wzbogaciły dodatkowo duże imitacje wlotów powietrza. Neta S została wyposażona w system autonomicznej jazdy czwartego poziomu, która obsługuje technologię 5G oraz OTA, monitorując otoczenie za pomocą 6 kamer, 3 lidarów oraz 5 radarów[1].

Kabina pasażerska utrzymana została w luksusowo-cyfrowej estetyce, wykorzystując do wykończenia m.in. drewno, skórę czy alcantarę. W wyposażeniu standardowym znalazł się rozbudowany system nagłośnieniowy składający się z 21 głośników i wzmacniacza o mocy 1216 W[4]. Deskę rozdzielczą zdominowały trzy wyświetlacze: cyfrowe wskaźniki o przekątnej 13,3 cala, boczny 12,3 calowy ekran dotykowy pasażera oraz centralny, pionowy ekran systemu multimedialnego położony pod kątem o przekątnej 17,6 cala[5]. Ponadto, przed kierowcą znalazł się też rozbudowany wyświetlacz przezierny.

W lipcu 2022 zaprezentowano specjalną wersję Yaoshi Limited Edition, która poza inną paletą lakierów, czarnym malowaniem chromowanych akcentów nadwozia i dedykowanym wzorem alufelg, wyróżniła się przede wszystkim przednimi drzwiami uchylanymi do góry wzorem podobnego wariantu konkurencyjnego Xpenga G7[6].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Neta S - kokpit

Podobnie jak w przypadku innych pojazdów produkowanych przez Hozon Auto, Neta S została zbudowana przede wszystkim z myślą o wewnętrznym rynku chińskim, z myślą o którym produkcja ulokowana została w zakładach w Jiaxing[7]. Sprzedaż flagowego sedana rozpoczęła się pod koniec lipca 2022, z cenami rozpoczynającymi się od pułapu 199 880 juanów i za konkurencję obierając modele takich rodzimych firm jak BYD, Leapmotor czy Xpeng[8]. W grudniu 2022 samochód oficjalnie zadebiutował także na pierwszym zagranicznym rynku, w Tajlandii, z planami sprzedaży od 2024 roku[9].

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Neta S to zaawansowany technicznie samochód, który opracowany został z myślą o dwóch wariantach napędowych: hybrydowym lub elektrycznym. Ten pierwszy dzięki współudziale turbodoładowanego silnika benzynowego o pojemności 1,5 litra pozwala przejechać łącznie do 1100 kilometrów[10]. W pełni elektryczna odmiana trafiła do sprzedaży z napędem na tylne lub owie osie, z czego topowy AWD rozwija moc 455 KM i 620 Nm maksymalnego momentu obrotowego, rozpędzając się do 100 km/h w 3,9 sekundy. Tylnonapędowa Neta S osiąga zasięg na jednym ładowaniu 520 lub 715 kilometrów, z kolei AWD może przejechać do 520 kilometrów przy jednym ładowaniu[11]. Akumulatory dostarcza chińska firma CATL.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]