NetSprint

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Netsprint)
Skocz do: nawigacja, szukaj
NetSprint
Forma prawna spółka akcyjna
Data założenia 2000
Lokalizacja Polska Warszawa
Prezes Artur Banach
Branża Internet
brak współrzędnych
Strona internetowa

NetSprintwyszukiwarka internetowa opracowana przez firmę XOR Internet z Warszawy w 2000, rozwijana przez firmę NetSprint.pl do 2012 roku.

NetSprint była wyszukiwarką zasobów polskiego internetu i zasobów poszczególnych witryn. W Polsce poza serwisem NetSprint.pl można było z tego silnika korzystać na portalu Wirtualna Polska. Od początku czerwca 2012 roku Wirtualna Polska zrezygnowała ze współpracy z NetSprint. W związku z tą zmianą, wyszukiwarka po pewnym czasie przestała być dostępna w dotychczasowej formie na stronie netsprint.pl. Była dostępna tylko dla klientów w modelu white label[1].

Według danych serwisu ranking.pl w kategorii "udział w rynku silników wyszukiwarek" w okresie 16.XI do 22.XI 2004 roku z NetSprint korzystało około 19% polskich internautów[2].

Historia wyszukiwarki[edytuj | edytuj kod]

W 2000 roku dochodzi do spotkania Bartłomieja Steczowicza, Tomasza Mazuryka, Tomasza Skalczyńskiego i Kamila Nagrodzkiego. Ostatni dwaj to programiści którzy uczestniczyli przy tworzeniu księgarni internetowej merlin.pl. Cała czwórka zakłada spółkę XOR Internet w której każdy z nich posiadać będzie po 25% udziałów. Celem spółki jest uruchomienie polskiej wyszukiwarki zasobów internetu. Nazwę NetSprint wymyślił Bartłomiej Steczowicz. Założyciele spółki zapraszają do współpracy Artura Banacha.

Pierwsze wdrożenie wyszukiwarki NetSprint miało miejsce w 2000 roku na portalu Hoga.pl. NetSprint już wówczas indeksował 4 mln dokumentów. W rankingu PC World Komputer w lutym 2001 roku NetSprint został uznany za najlepszą wyszukiwarkę w Polsce[potrzebny przypis].

W 2001 miało miejsce uruchomienie serwisu NetSprint.pl oraz stworzenie sieci ok. 140 serwisów lokalnych korzystających z wyszukiwarki NetSprint, którą wyposażono wówczas w funkcję wyświetlania linków sponsorowanych.

We wrześniu 2005 r. został wdrożony nowy algorytm wyszukiwania NetSprint o nazwie: Traffic Index. Wykorzystuje on m.in. informacje o ruchu na kilkuset tysiącach domen internetowych (na podstawie danych dostarczanych przez Gemius).

Wyszukiwarka NetSprint oferuje, oprócz przeszukiwania WWW, dostęp do danych teleadresowych konkretnych firm pochodzących z bazy 1 100 000 firm udostępnionej przez Panoramę Firm. Udostępnia również wyszukiwarkę aktualności, przeszukiwanie zasobów grafiki, bazy encyklopedii PWN oraz słownika 5 języków obcych.

W 2006 po konsultacjach z Wikimedia Polska, NetSprint zaczął prezentować informacje z Wikipedii w swojej wyszukiwarce. Równolegle firma NetSprint.pl została także członkiem wspierającym Wikimedia Polska.

W 2012 roku WP.pl zakończyła współpracę z NetSprint na rzecz Google. Po kilku miesiącach wyszukiwarka NetSprint przestała być dostępna na serwisie netsprint.pl.

W marcu 2015 roku firma NetSprint zmieniła formę prawną na Netsprint S.A. W kwietniu 2016 roku Netsprint S.A. wchodzi w skład nowo powstałej Grupy Netsprint wraz z firmami LeadR, Email Network, Adrino (XI 2016) i WhitePress (XII 2016).

Obszary działalności Netsprint S.A. w ramach Grupy Netsprint[edytuj | edytuj kod]

  • content marketing: ContentStream – największa w Polsce sieć content marketingu oraz WhitePress - platforma wspomagająca działania content marketingowe oraz z obszaru influencer marketing; lider w zakresie publikacji artykułów w polskich mediach.
  • performance & programmatic: Adkontekst – największa polska sieć reklamy kontekstowo-behawioralnej z własną technologią Supply  Side  Platform (SSP).
  • personalizacja przekazu: silnik rekomendacji reklam Netsprint Adserver i silnik rekomendacji treści Related Content.
  • e-commerce: dotarcie do nowych klientów i dynamiczny retargeting Adkontekst eCommerce (w tym RTB Adfocus), platforma natywnej reklamy e-commerce ProductStream oraz wyszukiwarka dla e-sklepów Netsprint Search.
  • reklama mobilna - największa polska sieć reklamy na urządzenia mobilne Adrino.
  • e-mailing: sieć mailingowa Email Network – 90% skrzynek mailowych w Polsce.
  • generowanie leadów: agencja direct marketingu LeadR.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]