NetSprint

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Netsprint)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
NetSprint
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa
Data założenia 2000
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Artur Banach
brak współrzędnych
Strona internetowa

NetSprintwyszukiwarka internetowa opracowana przez firmę XOR Internet z Warszawy w 2000, rozwijana przez firmę NetSprint.pl do 2012 roku.

NetSprint była wyszukiwarką zasobów polskiego internetu i zasobów poszczególnych witryn. W Polsce poza serwisem NetSprint.pl można było z tego silnika korzystać na portalu Wirtualna Polska. Od początku czerwca 2012 roku Wirtualna Polska zrezygnowała ze współpracy z NetSprint. W związku z tą zmianą, wyszukiwarka po pewnym czasie przestała być dostępna w dotychczasowej formie na stronie netsprint.pl. Była dostępna tylko dla klientów w modelu white label[1].

Według danych serwisu ranking.pl w kategorii "udział w rynku silników wyszukiwarek" w okresie 16.XI do 22.XI 2004 roku z NetSprint korzystało około 19% polskich internautów[2].

Historia wyszukiwarki[edytuj | edytuj kod]

W 2000 roku dochodzi do spotkania Bartłomieja Steczowicza, Tomasza Mazuryka, Tomasza Skalczyńskiego i Kamila Nagrodzkiego. Ostatni dwaj to programiści którzy uczestniczyli przy tworzeniu księgarni internetowej merlin.pl. Cała czwórka zakłada spółkę XOR Internet w której każdy z nich posiadać będzie po 25% udziałów. Celem spółki jest uruchomienie polskiej wyszukiwarki zasobów internetu. Nazwę NetSprint wymyślił Bartłomiej Steczowicz. Założyciele spółki zapraszają do współpracy Artura Banacha.

Pierwsze wdrożenie wyszukiwarki NetSprint miało miejsce w 2000 roku na portalu Hoga.pl. NetSprint już wówczas indeksował 4 mln dokumentów. W rankingu PC World Komputer w lutym 2001 roku NetSprint został uznany za najlepszą wyszukiwarkę w Polsce[potrzebny przypis].

W 2001 miało miejsce uruchomienie serwisu NetSprint.pl oraz stworzenie sieci ok. 140 serwisów lokalnych korzystających z wyszukiwarki NetSprint, którą wyposażono wówczas w funkcję wyświetlania linków sponsorowanych.

We wrześniu 2005 r. został wdrożony nowy algorytm wyszukiwania NetSprint o nazwie: Traffic Index. Wykorzystuje on m.in. informacje o ruchu na kilkuset tysiącach domen internetowych (na podstawie danych dostarczanych przez Gemius).

Wyszukiwarka NetSprint oferuje, oprócz przeszukiwania WWW, dostęp do danych teleadresowych konkretnych firm pochodzących z bazy 1 100 000 firm udostępnionej przez Panoramę Firm. Udostępnia również wyszukiwarkę aktualności, przeszukiwanie zasobów grafiki, bazy encyklopedii PWN oraz słownika 5 języków obcych.

W 2006 po konsultacjach z Wikimedia Polska, NetSprint zaczął prezentować informacje z Wikipedii w swojej wyszukiwarce. Równolegle firma NetSprint.pl została także członkiem wspierającym Wikimedia Polska.

W 2012 roku WP.pl zakończyła współpracę z NetSprint na rzecz Google. Po kilku miesiącach wyszukiwarka NetSprint przestała być dostępna na serwisie netsprint.pl.

W marcu 2015 roku firma NetSprint zmieniła formę prawną na Netsprint S.A. W kwietniu 2016 roku Netsprint S.A. wchodzi w skład nowo powstałej Grupy Netsprint wraz z firmami LeadR, Email Network, Adrino (XI 2016) i WhitePress (XII 2016).

Obszary działalności Netsprint S.A. w ramach Grupy Netsprint[edytuj | edytuj kod]

  • content marketing: ContentStream – największa w Polsce sieć content marketingu oraz WhitePress - platforma wspomagająca działania content marketingowe oraz z obszaru influencer marketing; lider w zakresie publikacji artykułów w polskich mediach.
  • performance & programmatic: Adkontekst – największa polska sieć reklamy kontekstowo-behawioralnej z własną technologią Supply  Side  Platform (SSP).
  • personalizacja przekazu: silnik rekomendacji reklam Netsprint Adserver i silnik rekomendacji treści Related Content.
  • e-commerce: dotarcie do nowych klientów i dynamiczny retargeting Adkontekst eCommerce (w tym RTB Adfocus), platforma natywnej reklamy e-commerce ProductStream oraz wyszukiwarka dla e-sklepów Netsprint Search.
  • reklama mobilna - największa polska sieć reklamy na urządzenia mobilne Adrino.
  • e-mailing: sieć mailingowa Email Network – 90% skrzynek mailowych w Polsce.
  • generowanie leadów: agencja direct marketingu LeadR.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]