Lead sprzedażowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Lead sprzedażowy (ang. sales leads) – konsument, jednostka lub firma, która jest potencjalnie zainteresowana danym produktem bądź usługą.

W marketingu internetowym leadem sprzedażowym staje się osoba, która pozostawiła na stronie internetowej danej firmy swoje dane kontaktowe lub z którą firma skontaktowała się w dowolny inny sposób[1]. Wysiłki marketerów zmierzają do zachęcenia konsumenta do odwiedzenia odpowiedniej strony docelowej (poprzez reklamy, promocję w mediach społecznościowych, emailing lub inne działania marketingowe[2]), a następnie do skłonienia konkretnej osoby, firmy lub instytucji do udostępnienia swoich danych lub innych wartościowych informacji na swój temat. Pozyskiwanie danych zazwyczaj odbywa się poprzez dobrowolne wypełnienie formularza kontaktowego. W zamian użytkownik otrzymuje dostęp do darmowych, interesujących go materiałów, takich jak e-booki, webinaria czy demo produktu, opracowanych przez firmę.

Leady sprzedażowe mogą być kategoryzowane dla ułatwienia pracy handlowca, przykładowo[3]:

  • gorące leady – osoby lub firmy, które widziały reklamę albo ofertę lub otrzymały rekomendację i są gotowe natychmiast kupić produkt,
  • ciepłe leady – osoby lub firmy, które są zainteresowane produktami, ale nie chcą w tym momencie ich kupować,
  • zimne leady – osoby lub firmy, które nie przejawiają zainteresowania produktami, ale mogą być grupą docelową i stanowić rynek zbytu w przyszłości.

Leady można podzielić także ze względu na relację występująca pomiędzy przedsiębiorstwem a klientem:

Leady sprzedażowe można również pozyskiwać od wyspecjalizowanych firm, które zbierają na rynku zapytania ofertowe od podmiotów szukających konkretnych produktów lub usług, a następnie po ich weryfikacji i klasyfikacji odsprzedają zainteresowanym firmom. W tym przypadku potencjalny klient wysyła sygnał, że jest zainteresowany ofertami w ściśle sprecyzowanym obszarze i określonym czasie.

Informacje dotyczące poszczególnych leadów (zazwyczaj zbierane i przetwarzane z wykorzystaniem specjalnych narzędzi i programów do automatyzacji marketingu), pozwalają na określenie na jakim etapie lejka marketingowego znajduje się dany lead sprzedażowy, a więc na ustalenie stopnia zainteresowania potencjalnego klienta danymi produktami lub usługami. Właściwa kwalifikacja leadów sprzedażowych (tzw. lead scoring)[5] na podstawie ich zainteresowań, zachowania na stronie internetowej, gotowości zakupowej, czynników demograficznych itp., stanowi ważny element procesu sprzedaży, ponieważ umożliwia dopasowanie i skierowanie odpowiedniej oferty do ściśle sprecyzowanych grup odbiorców, przygotowując ich w ten sposób do dokonania zakupu (tzw. lead nurturing) i zwiększając szansę na zamknięcie cyklu sprzedażowego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Biblia e-biznesu, praca zbiorowa, ISBN 978-83-246-6699-7
  2. Bartosz Malecki, Marketing i reklama w Internecie.
  3. Witold Świeczak, Marketing automation processes as a way to improve contemporary marketing of a company, „Marketing od Scientific and Research Organisations”, 2013, DOI10.14611/minib.09.03.2013.12 [dostęp 2019-06-03].
  4. Czym jest lead sprzedażowy i jak je dzielimy? Zimne, cieple, gorące. [online], Adlancers - Digital Marketing Freelancers, 21 listopada 2019 [dostęp 2019-11-27] (pol.).
  5. Biblia e-biznesu, Praca zbiorowa, ISBN 978-83-246-6699-7