Neukirch (Badenia-Wirtembergia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Neukirch
gmina
ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Badenia-Wirtembergia

Rejencja

Tybinga

Powiat

Bodenseekreis

Związek regionalny

Bodensee-Oberschwaben

Wspólnota

Wspólnota administracyjna Tettnang

Kod statystyczny

08 4 35 042

Powierzchnia

26,58 km²

Wysokość

570 m n.p.m.

Populacja (31 grudnia 2010)
• liczba ludności


2659

• gęstość

100 os./km²

Numer kierunkowy

07528

Kod pocztowy

88099

Tablice rejestracyjne

FN, TT, ÜB

Adres urzędu:
Schulstraße 3
88099 Neukirch
Położenie na mapie powiatu
Położenie na mapie
47°39′N 9°42′E/47,650000 9,700000
Strona internetowa

Neukirch – miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Tybinga, w regionie Bodensee-Oberschwaben, w powiecie Jezioro Bodeńskie, wchodzi w skład wspólnoty administracyjnej Tettnang. Gmina zalesiona o zabudowie wiejskiej, utrzymuje się głównie z agroturystyki, popularnej z racji na liczne rezerwaty przyrody, trasy rowerowe i trekkingowe oraz widok na znajdujące się kilkadziesiąt kilometrów dalej szczyty alpejskie w Austrii i Szwajcarii[1].

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Znajduje się w górzystym i zalesionym regionie, pomiędzy pierwszymi górami pasma Alpejskiego a Jeziorem Bodeńskim, na północ od rzeki Argen.

Graniczy z miastem Tettnang na zachód i południowy zachód, Wangen im Allgäu na północ i Bodnegg (Landkreis Ravensburg). Graniczy również z Bawarią.

Podział admninistracyjny[edytuj | edytuj kod]

W skład gminy wchodzi zarówno sama miejscowość Neukirch, jak i liczne miejscowości – Goppertsweiler, Wildpoltsweiler, Weiler Bernried, Blumegg, Elmenau, Gunzenweiler, Hinteressach, Litzelmannshof, Matzenweiler, Oberlangensee, Oberrussenried, Summerau, Uhetsweiler, Unterlangensee, Unterrussenried, Vorderessach i Wittenberg, oraz osady Aberlingsbühl, Bechenhütten, Bernaumühle, Ebersberg, Flunau, Hinterburg, Landolz, Neuhaus, Reisenbronn, Sackweiher, Schnaidt, Vorderburg i Zannau.

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Uchwałą rady regionu Tybinga i urzędu Bodenseekreis, odpowiedzialnego za określanie regionów objętych ochroną, wskazano trzy okręgi w ramach gminy Neukirch, objęte specjalną ochroną krajobrazową (polodowcowe brzegi rzek Argental i Argenau(inne języki), morena polodowcowa Ebersberg i Mahlweiler(inne języki) oraz Wzgóze 585,1 koło Gunzenweiler i Litzelmannshof(inne języki)) oraz dziesięć rezerwatów przyrody: Argen, Auweiher, Buchbach, Ebersberger Weiher, Gemsenweiher, Hüttensee, Hüttenwiesen, Igelsee, Jägerweiher oraz Kreuzweiher-Langensee[2].

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Gmina posiada jedynie komunikację drogową. Większość dróg, nawet lokalnych i rolniczych, jest asfaltowa. Wyjątek stanowią tu leśne drogi techniczne, niedostępne dla ruchu publicznego. Część osad na terenie gminy ogranicza dostęp samochdowy jedynie dla mieszkańców.

Główną osią komunikacji jest droga landowa L333, zapewniająca połączenie z Tettnang oraz przebiegająca niedaleko Autostradą A96. Autobusowa komunikacja publiczna, umożliwiająca dotarcie do lotniska oraz stacji kolejowej we Friedrichshafen (linia 7586) i Wangen im Allgäu (linia 7545)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Der Bodenseekreis: Ein Fuhrer zu Natur, Geschichte und Kultu, Theiss, ISBN 3-8062-2294-0.
  2. Baza danych Bundesanstalt für Landwirtschaft und Ernährung, 9 kwietnia 2021.
  3. Baza rozkładów jazdy Deutsche Bahn.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Statistisches Landesamt Baden-Württemberg, Stuttgart