Przejdź do zawartości

Niña

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szkic przedstawiający karawelę Niña
Replika statku Niña

Niña (z hiszp. „dziewczyna”) – jeden z trzech statków biorących udział w pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba w poszukiwaniu nowej drogi do Indii w 1492 roku. Prawdziwa nazwa statku to „Santa Clara”. Imię „Niña” było przypuszczalnie nawiązaniem do nazwiska właściciela - Juana Niño. Okręt był karawelą i początkowo posiadał trzy maszty z żaglami łacińskimi, jednak na Azorach zastąpiono je ożaglowaniem rejowym, które lepiej nadawało się na podróż oceaniczną.[potrzebny przypis]

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Podczas pierwszej wyprawy Kolumba załogę „Niñi” stanowiło 24 marynarzy, a kapitanem był Vicente Yáñez Pinzón[1]. 3 sierpnia 1492 roku „Niña” wypłynęła z Palos de la Frontera, a 12 października dotarła do wysp Bahama. Po rozbiciu się „Santa Maríi” „Niña” została okrętem flagowym i 15 marca powróciła z „Pintą” do Palos de la Frontera.[potrzebny przypis]

„Niña” uczestniczyła w drugiej wyprawie na zachód do Hispanioli, w której brała udział flota 17 statków. Była okrętem flagowym podczas eksploracji Kuby. Jako jedyny statek ocalała z huraganu w 1495 roku i 1496 powróciła do Hiszpanii[1].

Po powrocie „Niña” została wynajęta do podróży do Rzymu. Podczas wypływania z Cagliari została zdobyta przez korsarzy, a kapitanowi Alonso Medelowi i kilku członkom załogi udało się uciec. Korsarze zabrali „Niñę” do Puli na Sardynii. Medel porwał łódź, odnalazł „Niñę”, odebrał ją korsarzom i powrócił do Kadyksu[1].

W 1498 roku „Niña” powróciła na Hispaniolę w trzeciej wyprawie Kolumba. W 1500 roku dopłynęła do Santo Domingo. Ostatnią wzmianką o „Niñi” w dziennikach jest to, że rok później wypłynęła w podróż do Perłowego Wybrzeża[1].

Podczas wypraw Kolumba „Niña” przepłynęła co najmniej 25 000 mil morskich[1] (46 000 km).

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d e The Niña. Discover Columbus' Ships. [dostęp 2019-11-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-26)]. (ang.).