Nick Park

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nick Park
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

6 grudnia 1958
Preston

Zawód

twórca animowanych filmów lalkowych

Odznaczenia
Order Imperium Brytyjskiego od 1936 (cywilny)

Nick Park, właściwie Nicholas Wulstan Park (ur. 6 grudnia 1958 w Preston w hrabstwie Lancashire) – brytyjski twórca animowanych filmów plastelinowych i lalkowych. Najbardziej znany jest jako twórca filmów z postaciami Wallace’a i Gromita oraz serii Baranek Shaun.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował w Commnication Arts at Sheffield Polytechnic (teraz Sheffield Hallam University) i w National Film and Television School, gdzie zrealizował swój pierwszy film z Wallace i Gromitem, Podróż na Księżyc.

W 1985 rozpoczął współpracę z firmą Aardman Animations w Bristolu, gdzie zrealizował Podróż na Księżyc i Zwierzo-zwierzenia (Creature Comforts). Oba filmy zostały nominowane do brytyjskiej nagrody BAFTA, a za Zwierzo-zwierzenia otrzymał swojego pierwszego Oscara.

Dwa krótkie filmy z Wallace i Gromitem, Wallace i Gromit: Wściekłe gacie (The Wrong Trousers) (1992) i „Wallace i Gromit: Golenie owiec” (A Close Shave) (1995), także otrzymały Oscara. W 2000 roku Park zrealizował przy współpracy Petera Lorda pełnometrażowy, kinowy film lalkowy Uciekające kurczaki (Chicken Run). Kolejny film Wallace i Gromit: Klątwa królika (Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit) (2005) dostał Oscara w kategorii pełnometrażowego filmu animowanego.

W wytwórni Aardman Animations przygotowuje dalsze filmy z przygodami Wallace’a i Gromita oraz nowa serię „Zwierzo-zwierzeń”, dla brytyjskiej telewizji. Prócz tego Nick Park współtworzy serial Baranek Shaun (Shaun the Sheep).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]