Nie ma się z czego śmiać

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nie ma się z czego śmiać
No Laughing Matter
Autor Joseph Heller i Speed Vogel
Typ utworu powieść
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data wydania 1986
Wydawca G. P. Putnam's Sons
Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego 1992
Wydawca Phantom Press International
Przekład Magdalena Mosiewicz

Nie ma się z czego śmiać (w Polsce wydana także pod tytułem Nic śmiesznego, oryg. No Laughing Matter) – autobiograficzna książka Josepha Hellera napisana wspólnie ze Speedym Vogelem, opisująca historię choroby autora. Rozdziały książki są na zmianę autorstwa Hellera i Vogela.

W książce Heller opisuje historię swojej choroby. 13 grudnia 1981 roku zapadł on na zespół Guillaina-Barrégo, który go częściowo sparaliżował. Tego samego dnia Heller trafił na oddział intensywnej opieki medycznej szpitala Mount Sinai, w którym pozostał, aż do 26 stycznia następnego roku, kiedy to jego stan poprawił się na tyle, że zezwalał na przeniesienie pisarza do Instytutu Medycyny Rehabilitacyjnej Ruska. Heller w końcu wydobrzał na tyle, że mógł zostać wypisany ze szpitala. W 1984 roku rozwiódł się ze swoją żoną Shirley (był z nią w związku od 35 lat) i ożenił się z Valerie Humphries - pielęgniarką, która się nim opiekowała podczas choroby.

Heller w książce opisuje swoje perypetie związane z chorobą, a także pomoc i serdeczność, których doświadczył ze strony swoich wieloletnich przyjaciół, m.in.: Dustina Hoffmana, Mela Brooksa, Maria Puzo czy George'a Mandela. Choroba jest także okazją, by wspomnieć wcześniejsze lata swojej znajomości z nimi. Współautorem książki jest Speed Vogel, przyjaciel Hellera od ponad dwudziestu lat, który pozostawał z nim blisko podczas całego okresu choroby i rehabilitacji i opisuje jak opiekował się pisarzem w tym czasie. Książka opisuje także jak Vogel trafił do sfer towarzyskich Hellera, reprezentując go i zastępując, gdy ten leży w chorobie, i przyjeżdżając nawet w jego zastępstwie na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]