Mario Puzo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mario Puzo
ilustracja
Imię i nazwisko

Mario Gianluigi Puzo

Data i miejsce urodzenia

15 października 1920
Nowy Jork

Data i miejsce śmierci

2 lipca 1999
Long Island

Narodowość

amerykańska

Dziedzina sztuki

literatura

Ważne dzieła
podpis
Strona internetowa

Mario Gianluigi Puzo (ur. 15 października 1920 w Nowym Jorku, zm. 2 lipca 1999 w Long Island) – amerykański pisarz, dziennikarz i scenarzysta filmowy pochodzenia włoskiego. Jest znany przede wszystkim ze swoich książek opisujących sycylijską mafię. Najsłynniejsza z nich, Ojciec chrzestny, opublikowana w 1969 roku, stała się tematem scenariusza filmu pod tym samym tytułem, nakręconego w 1972 roku przez Francisa Forda Coppolę, z Marlonem Brando i Alem Pacino w rolach głównych. Film zdobył trzy Oscary: za najlepszy film, najlepszy scenariusz oraz dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Książka została sprzedana w nakładzie dwudziestu pięciu milionów egzemplarzy i przetłumaczona na kilkadziesiąt języków.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Mario Puzo urodził się w rodzinie włoskich imigrantów w nowojorskiej dzielnicy Hell’s Kitchen. Jego ojciec był zawiadowcą kolei. Przyszły pisarz mieszkał z sześciorgiem rodzeństwa przy stacji kolejowej. Podczas II wojny światowej Puzo służył w Siłach Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych. Po zakończeniu wojny pracował w Niemczech jako cywilny publicysta prasowy dla Sił Powietrznych.

W 1946 poślubił Erikę Linę Broske i miał z nią pięcioro dzieci: Anthony’ego, Josepha, Dorothy Ann, Virginię i Eugene. Pierwszą książkę pt. Mroczna arena wydał w 1955, kiedy miał 35 lat.

Od 1963 pracował jako niezależny dziennikarz i pisarz. Pisał do magazynów dla panów, publikował recenzje książek, opowiadania i artykuły w: „Redbook”, „Holiday”, „Book World”, a także „New York Times”. W 1965 ukazała się Dziesiąta Aleja. Żadna z tych dwóch książek nie przyniosła mu zysków finansowych, jednakże obie z nich otrzymały dobre recenzje krytyków. Po kosztownym leczeniu szpitalnym pęcherzyka żółciowego Puzo zdecydował się napisać książkę, która odniesie poważny sukces kasowy. Podczas pracy jako reporter słyszał wiele anegdot i opowiastek na temat mafii i zaczął zbierać materiały o Cosa Nostrze ze wschodniej części wybrzeża. Efektem tych starań był tom Ojciec chrzestny.

Zmarł 2 lipca 1999 w Bay Shore w Long Island[1].

Wydane powieści[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mario Puzo w bazie IMDb (ang.)