Joseph Heller

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Joseph Heller
Ilustracja
Zdjęcie z 1986
Data i miejsce urodzenia 1 maja 1923
Coney Island
Data i miejsce śmierci 12 grudnia 1999
East Hampton
Zawód, zajęcie pisarz
Joseph Heller signature.svg

Joseph Heller (ur. 1 maja 1923, zm. 12 grudnia 1999) – pisarz amerykański, który zyskał sławę dzięki powieści Paragraf 22.

Urodził się na Coney Island (Brooklyn w Nowym Jorku). Podczas drugiej wojny światowej służył w lotnictwie stacjonując w Afryce i we Włoszech. W latach 1948-1950 studiował i zaczął pisać nowele. Pracował także jako wykładowca języka angielskiego oraz pisywał do magazynów Time, Look i McCall's.

W 1953 rozpoczął prace nad słynnym Paragrafem 22 (początkowo miał on nosić tytuł Paragraf 18). Ta groteskowa powieść ukazała się w 1961 zdobywając ogromną popularność. Napisał też kilka innych książek, jednak nie zostały one tak dobrze odebrane jak 'Paragraf'. Heller jest też autorem wielu nowel i artykułów.

W autobiograficznej książce Nie ma się z czego śmiać opisał historię swojej choroby - cierpiał na zespół Guillaina-Barrégo.

Paragraf 22 - kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W 1998 The Sunday Times of London opublikował list Lewisa Pollocka, który wskazał wiele podobieństw między wspomnieniami Louisa Falsteina Face of a Hero (w Anglii The Sky Is a Lonely Place) i wydanym później Paragrafem 22. Ukazało się wiele artykułów na ten temat. Heller zaprzeczył, powiedział m.in. że sam Falstein nie wypowiedział się w tej sprawie.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Powieści[edytuj | edytuj kod]

Książki autobiograficzne[edytuj | edytuj kod]