Niepełnosprawność społeczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Znak, że miejsce jest dostępne dla niepełnosprawnych.

Niepełnosprawność społeczna (ang. disability) – warunki jakie społeczeństwo stwarza osobom z niepełnosprawnością.

Niepełnosprawność społeczna jest w dużej mierze wyznaczana przez warunki jakie społeczeństwo zapewnia osobom niepełnosprawnym – takim jak przysposobienie transportu czy budownictwa dla osób niepełnosprawnych. Mówiąc obrazowo to społeczeństwo określa kto i w jaki sposób jest niepełnosprawny; dla przykładu osoba studiująca na wyższej uczelni i poruszająca się na wózku inwalidzkim jest niepełnosprawna tylko wtedy, kiedy nie może wjechać do budynku wyższej uczelni, w którym są wysokie schody.

Rozwiązania prawne[edytuj | edytuj kod]

Wielka Brytania[edytuj | edytuj kod]

W Anglii "Disability Discrimination Act" (Prawo Dyskryminacji Niepełnosprawnych) definiuje niepełnosprawność w sensie medycznym jako pewnego rodzaju warunki ograniczające dzienną aktywność. Wymaga jednak, żeby pracodawcy zrobili "sensowne zmiany" w sposobie działalności, tak żeby dostosować się do modelu "niepełnosprawności socjalnej".

Polska[edytuj | edytuj kod]

W Polsce obowiązuje definicja opracowana przez Zespół przy Pełnomocniku Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych określająca, iż "Niepełnosprawną jest osoba, której stan zdrowia fizycznego lub psychicznego powoduje trwałe lub długotrwałe utrudnienie, ograniczenie lub uniemożliwienie udziału w stosunkach społecznych i wypełnianie ról według przyjętych kryteriów i obowiązujących norm".

Stany Zjednoczone[edytuj | edytuj kod]

Jednym z najlepszych rozwiązań na świecie – bardzo efektywnym w praktyce – w dziedzinie prawodawstwa dla ludzi niepełnosprawnych jest Americans with Disabilities Act of 1990 (Prawo dla Amerykanów Niepełnosprawnych z 1990 roku), które jest aktem normującym cywilną odpowiedzialność za dyskryminację przeciw ludziom niepełnosprawnym. Akt ten traktuje niepełnosprawność jako dyskryminację podobną do dyskryminacji rasowej, ze względu na płeć, pochodzenie, lub wyznanie (opisane w Civil Rights Act of 1964; pol. Akt Prawa Cywilnego z 1964). Pewnego typu niepełnosprawność – alkoholizm i transseksualizm są wyłączone z tego aktu.

Niesprawność społeczną należy skontrastować z niepełnosprawnością medyczną.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]