Nikołaj Kurnakow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nikołaj Kurnakow
Ilustracja
Państwo działania

Imperium Rosyjskie, ZSRR

Data i miejsce urodzenia

6 grudnia 1860
Nolinsk

Data i miejsce śmierci

19 marca 1941
Barwisza, obwód moskiewski

doktor chemii
Specjalność: metaloznawstwo, chemia
Alma Mater

Petersburski Instytut Górniczy

Odznaczenia
Nagroda Stalinowska
Order Czerwonego Sztandaru Pracy

Nikołaj Siemionowicz Kurnakow (ros. Никола́й Семёнович Курнако́в, ur. 24 listopada?/6 grudnia 1860 w Nolinsku, zm. 19 marca 1941 w Barwisze w obwodzie moskiewskim) – rosyjski metaloznawca i chemik. Zajmował się głównie chemią fizyczną. Opracował metodę analizy termicznej stopów metali. Znacząco rozwinął technologię produkcji aluminium i rozdzielania platynowców. Był profesorem kilku uczelni w Petersburgu, a także członkiem Petersburskiej Akademii Nauk i Akademii Nauk ZSRR.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1877 ukończył wojskowe gimnazjum w Niżnym Nowogrodzie, a w 1882 Petersburski Instytut Górniczy, po czym przez rok przebywał w celach naukowych w Niemczech i Austrii[1]. W 1885 obronił pracę dyplomową i został pracownikiem Petersburskiego Instytutu Górniczego, od 1892 jako profesor.

Kurnakow był pionierem wykorzystywania rosyjskich złóż mineralnych, zwłaszcza platyny, potasu i magnezu. Napisał ponad 200 artykułów i książek naukowych dotyczących takich dziedzin nauki jak mineralogia, metalurgia, metalografia, metaloznawstwo, chemia organiczna i nieorganiczna.[2] W 1940 otrzymał Order Czerwonego Sztandaru Pracy, a w 1941 Nagrodę Stalinowską.

Sowiecki znaczek pocztowy z 1951 roku z podobizną Nikołaja Kurnakowa

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedia PWN, Tom 2, Warszawa 1991, s. 255.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]