Notepad++

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Notepad++
Edytor tekstu
Logo Notepad++
Logo programu
Interfejs programu
Interfejs programu
Autor Don HO
System operacyjny Windows
Pierwsze wydanie 24 listopada 2003
Aktualna wersja stabilna 6.7.5
(10 marca 2015)[1]
Licencja GPL
Strona internetowa

Notepad++ – rozbudowany edytor tekstu (i zamiennik systemowego Notatnika) oparty na projekcie Scintilla, rozpowszechniany na licencji GNU GPL.

Program jest napisany w czystym C++ z wykorzystaniem Win32 API przez programistę o pseudonimie Don HO. Interfejs programu jest dostępny w wielu językach – także po polsku.

Podświetla składnię w: C, C++, Java, C#, XML, HTML, PHP, JavaScript, makefile, ASCII-Art, doxygen, ASP, VB/VBScript, skrypty powłoki systemów uniksowych, BAT, SQL, Objective-C, CSS, Pascal, Perl, Python, Lua, Tcl, asembler, Ruby, Lisp, Scheme, Diff, Smalltalk, PostScript i VHDL. Dodatkowo użytkownik edytora może stworzyć kolorowanie dla używanego przez siebie języka programowania używając wbudowanego systemu.

Program obsługuje autouzupełnianie, wyszukiwanie i zamianę ciągów znaków za pomocą wyrażeń regularnych, edycję z podziałem ekranu, powiększanie, karty (możliwość otwierania kilku plików jednocześnie). Program umożliwia również tworzenie makr oraz wtyczek. Przydatną opcją jest wyszukiwanie i podświetlanie par nawiasów (otwierającego i zamykającego).

Jest możliwe użycie go w systemach operacyjnych z rodziny GNU/Linux dzięki użyciu pakietu Wine. Otrzymał on w ramach projektu Wine ocenę platynową, co oznacza, że działa bez żadnych problemów[2].

Przypisy

  1. Latest News
  2. Strona Notepad++ w AppDB (ang.). Projekt Wine. [dostęp 2011-12-13].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]