Nullsoft Streaming Video

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Nullsoft Streaming Video (NSV) to kontener multimedialny zaprojektowany do przesyłania strumienia wideo poprzez internet. NSV został opracowany przez firmę Nullsoft, która stworzyła również Winampa.

Aktualnie jako kodek dźwięku wykorzystywany jest format MP3 i AAC, a jako kodek obrazu VP3, VP5 lub VP6.

Format NSV konkuruje na rynku mediów strumieniowych z produktami oferowanymi przez różne firmy i ich formatami. Między innymi są to:

Każdy format ma swoje plusy i minusy, a zdobycie popularności nie jest łatwym zadaniem. Mimo iż NSV został zaprezentowany na początku 2003 to dopiero ukazanie się Winampa w wersji 5 spowodowało prawdziwą eksplozję popularności NSV. To wraz z nim pojawiło się wbudowane narzędzie zwane "Media Library", które oferowało spis strumieni audio (SHOUTcast) i wideo (NSV). Identyczna funkcjonalnosć pojawiła się również w starej serii Winamp'a od wersji 2.9, ale miała inną nazwę - "Library".

Historia[edytuj | edytuj kod]

NSV został stworzony na przełomie 2002/2003 przez Justina Frankela kiedy pracował dla Nullsoft.

Początkowo kontener ten miał pokazać potencjał tkwiący w nowo rozwijanej technologii strumieniowej Ultravox. Od tamtego czasu został zaakceptowany jako medium strumieniowe AOL i wykorzystywany był do promocyjnych filmów dostępnych na stronach Winampa i AOL.

Odtwarzacze[edytuj | edytuj kod]

Aktualnie format NSV jest obsługiwany przez następujące odtwarzacze:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]