AIM (komunikator internetowy)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
AIM
Logo AIM
Logo programu
Autor AOL
Pierwsze wydanie maj 1997
System operacyjny Windows, OS X, iPhone OS (starsze wersje także dla Mac i Linux)
Rodzaj komunikator internetowy
Licencja komercyjna
Strona internetowa

AIM, skrót od AOL Instant Messenger (pierwotna nazwa) – darmowy komunikator internetowy stworzony przez firmę AOL, dostępny jako osobna aplikacja lub jako rozszerzenie dla przeglądarki Netscape Navigator, oparty na protokołach OSCAR i TOC. Pozwala na wysyłanie wiadomości do swoich przyjaciół, przekazywanie obrazów z kamerek internetowych, przesyłanie plików, prowadzenie rozmów głosowych, a także prowadzenie z nimi rozmów na czacie. AIM był popularny pod koniec lat 90. w Stanach Zjednoczonych i innych krajach, a przez następną dekadę był wiodącą aplikacją do obsługi wiadomości błyskawicznych. Popularność AIM spadła, gdy liczba subskrybentów AOL zaczęła spadać gwałtownie w kierunku 2010 roku, gdy Google Talk, SMS i internetowe sieci społecznościowe, takie jak Facebook, zyskały popularność. Jego upadek często porównuje się z innymi niegdyś popularnymi serwisami internetowymi, takimi jak Myspace[1][2]

W czerwcu 2015 r. AOL została przejęta przez Verizon Communications. Dwa lata później w czerwcu 2017 r. Verizon połączył AOL i Yahoo! w swoją spółkę zależną Oath Inc. (obecnie Yahoo).

Z dniem 15 grudnia 2017 roku AIM przestał być wspierany[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jason Abbruzzese, The Rise and Fall of AIM, the Breakthrough AOL Never Wanted, Mashable, 15 kwietnia 2014 [dostęp 2023-01-05] (ang.).
  2. Josh Constine, AOL Instant Messenger is shutting down after 20 years, TechCrunch, 6 października 2017 [dostęp 2023-01-05] (ang.).
  3. Jeden z pierwszych komunikatorów internetowych w historii przechodzi na emeryturę, „Business Insider”, 7 października 2017 [dostęp 2017-12-17] (pol.).