Przejdź do zawartości

Ołeksandr Iwczenko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ołeksandr Iwczenko
Олександр Георгійович Івченко
Data i miejsce urodzenia

23 listopada 1903
Tokmak

Data i miejsce śmierci

1 lipca 1968
Zaporoże

Zawód, zajęcie

konstruktor

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Pracy Socjalistycznej Nagroda Leninowska Nagroda Stalinowska
Order Lenina Order Lenina Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Czerwonego Sztandaru PracyOrder Czerwonej Gwiazdy

Ołeksandr Heorhijowycz Iwczenko (ukr. Олександр Георгійович Івченко, ros. Александр Георгиевич И́вченко / Aeksandr Gieorgijewicz Iwczenko, ur. 10 listopada?/23 listopada 1903 w Tokmaku, zm. 1 lipca 1968 w Zaporożu) – ukraiński konstruktor Specjalnego Biura Konstruktorskiego OKB-478, Bohater Pracy Socjalistycznej (1963).

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w ukraińskiej rodzinie robotniczej. W 1935 ukończył Charkowski Instytut Mechaniczno-Inżynieryjny i został konstruktorem silników lotniczych w fabryce im. Baranowa w Zaporożu, w której później został szefem brygady konstruktorskiej, a w 1938 głównym konstruktorem silnika M-89, który montowano następnie w silnikach Su-2 i Pe-2A. Po ataku Niemiec na ZSRR fabrykę ewakuowano do Omska, gdzie Iwczenko został szefem biura seryjno-konstruktorskiego, później zastępcą głównego konstruktora (brał wówczas udział w konstruowaniu silnika ASz-82FN montowany w samolotach Ła-2 i Tu-2), a 5 maja 1945 szefem nowo utworzonego biuro doświadczalno-konstruktorskie nr 478 w Zaporożu. Stworzył pierwszy w ZSRR silnik turboodrzutowy dla samolotu Jak-40. W listopadzie 1962 otrzymał tytuł doktora nauk technicznych, a w czerwcu 1964 został członkiem rzeczywistym Akademii Nauk Ukraińskiej SRR. Opracowane przez niego i pod jego kierownictwem silniki były montowane w wielu modelach samolotów i helikopterów; silniki AI-20 i AI-24 są nadal stosowane. Jego imieniem nazwano technikum lotnicze w Zaporożu. W 1994 jego imieniem nazwano biuro konstruktorskie "Progress", przy którym w 2003 postawiono pomnik konstruktora.

Odznaczenia i nagrody

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]