Przejdź do zawartości

Ołeksa Ałmaziw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ołeksa Ałmaziw
Олекса Дмитрович Алмазів
Ilustracja
generał porucznik generał porucznik
Data i miejsce urodzenia

6 stycznia 1885
Chersoń

Data i miejsce śmierci

13 grudnia 1936
Łuck

Przebieg służby
Lata służby

1907–1921

Siły zbrojne

Armia Imperium Rosyjskiego
Armia Czynna Ukraińskiej Republiki Ludowej

Jednostki

Twierdza Kowno,
11 Brygada Artylerii,
53 Oddzielony Dywizjon ciężkiej artylerii,
Hajdamacki Kosz Słobodzkiej Ukrainy,
Zaporoski Konno-górski Dywizjon Artylerii

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa,
wojna ukraińsko-sowiecka:

Późniejsza praca

urzędnik

Odznaczenia
Krzyż Symona Petlury Order św. Jerzego IV klasy (Imperium Rosyjskie) Order Świętego Włodzimierza IV klasy (Imperium Rosyjskie)

Ołeksa Dmytrowycz Ałmaziw, ukr. Олекса Дмитрович Алмазів, ur. 25 grudnia 1885?/6 stycznia 1886 w Chersoniu, zm. 13 grudnia 1936 w Łucku) – generał-chorąży Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Ukończył Aleksiejewską Szkołę Wojskową(inne języki). Od 1907 oficer artylerii Armii Imperium Rosyjskiego. W 1917 roku zorganizował w Kijowie Dywizję Armatnią, która później weszła w skład 1 Dywizji Zaporoskiej. W styczniu 1918 r. brał udział w walkach z bolszewikami pod Kijowem. Pod koniec marca 1918 r. w Charkowie dywizje przeformował w Zaporoski Konno-Górski Dywizjon Armatni – popularna nazwa „ałmazowcy”. Brał udział w I pochodzie zimowym w 1919-1920 roku. Internowany w obozie w Wadowicach. Od 1921 roku na emigracji w Czechosłowacji i Polsce. Ukończył Ukraińską Akademię Gospodarczą w Podiebradach. Następnie pracował w Łucku jako technik budowlany w wydziale ziemskim. Brał aktywny udział w ukraińskim ruchu narodowym. W czasie Hołodomoru był przewodniczącym Komitetu Pomocy dla Głodujących w Ukraińskiej SRR. Był odznaczony ukraińskim Krzyżem Żelaznym, Krzyżem Semena Petlury, rosyjskim Orderem Świętego Jerzego IV klasy i Orderem Świętego Włodzimierza IV klasy. Pochowany w Łucku.

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Петро Андрухов. “600 імен Великої Влдині”. Остріг, 1993. – С. 3.
  • “Довідник з історії України: А-Я”. Київ, 2001. – С. 2.