OGame

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
OGame
{{{nazwa}}}
Producent Gameforge AG
Gatunek

MMOSG

Wymagania sprzętowe
Wymagania

przeglądarka internetowa

OGameinternetowa gra strategiczna z rodzaju tzw. massively multiplayer online strategic game (MMOSG). Twórcą gry, istniejącej od 2003 roku (w Niemczech od 2002), jest niemiecka firma Gameforge GmbH. Gra została przetłumaczona i uruchomiona w wielu krajach. Polska edycja ruszyła 20 stycznia 2005 r., kiedy to powstało pierwsze uniwersum. Od roku 2007 do 2010 gra funkcjonowała pod patronatem portalu Onet. Sama rejestracja jest darmowa, płatna natomiast jest antymateria, która pozwala na zakup dodatkowych, opcjonalnych funkcji, ułatwiających grę, takich jak komandor czy oficerowie. Co jakiś czas tworzone są nowe uniwersa.

Wymagania[edytuj | edytuj kod]

Gra nie wymaga w systemie operacyjnym żadnego dodatkowego oprogramowania. Do gry wystarczy przeglądarka internetowa oraz dostęp do internetu.

Świat gry[edytuj | edytuj kod]

Gra podzielona jest na osobne serwery, zwane uniwersami. Universum jest osobnym wszechświatem mieszczącym maksymalnie ponad 15 tysięcy graczy. Każde uniwersum dzieli się na galaktyki, układy słoneczne i planety. Oprócz tych jednostek organizacji istnieją także niekiedy księżyce, które również można rozbudowywać. Powstają w wyniku nagromadzenia odpadków pozostałych po konfrontacji dużych flot. Za każde 100 000 latających surowców (30% metalu i kryształu zużytego na budowę zniszczonych w walce statków (na uniwersum 39 i 40 także obrony)), szansa na powstanie księżyca wzrasta o 1%, jednak maksymalnie może być to 20%. Kolejne ataki są liczone oddzielnie. Procent szansy na powstanie księżyca można obliczyć ze wzoru : C =A+B-(A*B) – Gdzie A, B, C to kolejno zapisane procentowe szanse na księżyc. Każdy wszechświat dzieli się na 9 galaktyk, te na 499 układów słonecznych, w których może występować maksymalnie po 15 planet. Każda z planet w układzie różni się zarówno rozmiarem jak i temperaturą. Wielkość i temperatura każdej z nich jest ustalane na nowo, częściowo na podstawie losowych współczynników i położenia planety w układzie. Wartości te są losowane przy każdej próbie kolonizacji nowej planety. Gracze mogą posiadać jedną planetę matkę i maksymalnie osiem kolonii (razem dziewięć planet) w uniwersach 1-66. Na nowych uniwersach maksymalna liczba planet zależy od poziomu "Astrofizyki"

W wersji 0.78 twórcy gry dodali szesnastą lokację w każdym z układów nazwaną "Przestrzeń kosmiczna". Można tam wysłać ekspedycje.

Efekty ekspedycji:

 • Zdobycie surowców
 • Zdobycie statków
 • Zdobycie antymaterii
 • Znalezienie handlarza
 • Walka z piratami i obcymi
 • Opóźnienie w powrocie floty
 • Przyspieszenie powrotu floty
 • Utrata całej floty

Jubileuszowe 50 uniwersum (uruchomione 4 stycznia 2007 r.) różni się od pozostałych dwukrotnie przyspieszoną rozgrywką, oraz większą ilością galaktyk (50), zrównoważoną mniejszą ilością układów słonecznych w każdej galaktyce (100). Wyjątkowe jest również uniwersum oznaczone numerem 60 (otwarte 15 maja 2008 r.). Podobnie jak 50 uniwersum, ma dwukrotnie zwiększoną szybkość, ale ilość galaktyk i układów słonecznych nie różni się od pozostałych uniwersów (9 galaktyk, a w każdej z nich 499 układów słonecznych). Dodatkową zmianą na tym uniwersum jest zwiększenie powstającego pola zniszczeń po bitwach flot, z 30% do 60% (metalu i kryształu zużytych na budowę zniszczonych w walce statków)

18 sierpnia 2009 na uniwersum "Andromeda" wystartowała wersja 1.0 Redesign z nowym wyglądem i zmodyfikowanymi zasadami. Wygląd gry został całkowicie przeprojektowany. Zamiast badania "Technologia Ekspedycji" pojawiła się "Astrofizyka", która oprócz wykonywania ekspedycji pozwala na zwiększoną liczbę planet. Zmieniono także pojemność magazynu i właściwości planet. Oprócz tego dodano wiele drobnych ulepszeń (Przeglądanie wiadomości bez konieczności kasowania, czas przylotu floty itp.)

Zasady gry[edytuj | edytuj kod]

W grze obowiązują następujące zasady[1]:

 • Gracz może posiadać jedno konto, którego jest jedynym użytkownikiem (wyjątkiem jest zasiadanie). Konta można posiadać na każdym serwerze.
 • Gracz może udostępnić czasowo konto innej osobie (zasiadanie), taką sytuacje należy zgłosić Operatorowi Gry.
 • Graczowi nie wolno atakować danej planety lub księżyca więcej niż sześć razy w ciągu 24h (bash). Czas dokonanego pierwszego ataku wyznacza początek 24h. Zasada nie obowiązuje na nieaktywnych graczach (iI) oraz na uniwersum Io (dotyczy polskiej edycji).
 • Graczowi nie wolno otrzymywać surowców od osoby będącej niżej w rankingu (push).
 • Graczowi nie wolno wykorzystywać błędów występujących w grze oraz programów/skryptów pozwalających na zdobycie przewagi nad innym graczami. Oficjalne forum gry posiada listę dopuszczalnych skryptów.
 • Graczowi nie wolno obrażać innych użytkowników, korzystać z wulgarnego języka, spamować oraz grozić odnosząc się do życia realnego (groźby dotyczące gry są tolerowane).
 • W grze można korzystać tylko z języka polskiego, wyjątkiem jest uniwersum Quantum (dotyczy polskiej edycji).

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Głównym zadaniem jest kontrola nad jak największą częścią wszechświata, zbieranie i handel surowcami, rozbudowywanie swojego imperium, postęp technologiczny, walka i układy z innymi graczami, oraz osiągnięcie jak najwyższego miejsca w rankingu najlepszych graczy danego uniwersum.

Na każdej z planet można wydobywać trzy surowce – metal, kryształ i deuter. Te wykorzystujemy budując budynki na coraz wyższych poziomach, tworząc statki, systemy obronne, bądź rozwijając technologie.

Czwartą jednostką, która jest potrzebna do rozwoju, jest energia – od jej ilości zależy współczynnik produkcji, który w przypadku niedoboru zmniejsza wydobycie surowców. Każdy budynek wydobywający surowce zużywa określoną ilość energii – do wytwarzania energii służą elektrownie (słoneczna oraz fuzyjna) i satelity słoneczne.

Od wersji 0.77b pojawił się czwarty surowiec: antymateria. Można go uzyskać dokonując płatności realnymi pieniędzmi lub znaleźć w przestrzeni kosmicznej. Jednakże szanse na znalezienie antymaterii są bardzo małe. Służy do aktywacji konta komandor oraz oficerów.

Najważniejszą cechą Ogame jest to że gra toczy się 24 godziny na dobę, także wtedy gdy gracz nie jest zalogowany. Tak więc atak może nastąpić w każdej chwili, nawet gdy gracz śpi, jest w szkole lub w pracy.

Ilość czasu potrzebnego na ukończenie danego zadania (takiego jak ukończenie badania czy wybudowanie statku) zależy od stanu gospodarki gracza (istnieją budynki zwiększające szybkość pracy, np. fabryka robotów, czy fabryka nanitów). Czas potrzebny na wykonanie czynności jest zawsze wyświetlany przy danej czynności.

Gra, w głównej mierze, odbywa się w trzech sferach – (roz)budowy budynków, odkrywania technologii cywilnej oraz militarnej i budowy statków. Każda z tych sfer (w większości wypadków) jest oddzielona od reszty, czyli działanie w jednej nie „zajmuje” drugiej.

Universum 669[edytuj | edytuj kod]

Specjalne universum dla osób będących członkami OGameTeamu. Było to tzw. speeduni, na którym akcja działa się 4 razy szybciej. Rejestrację można było także wygrać w konkursach, a w pewnym okresie było ono ogólnodostępne. Universum służyło do wyszukiwania bugów w grze.

prOGame[edytuj | edytuj kod]

Istnieje również międzynarodowe speed-uni nazwane prOGame (od pro, jak profesjonalny). Grają tam (a przynajmniej według założeń powinni grać) najlepsi gracze z całego świata. Akcja toczy się 5 razy szybciej. Oznacza to, że atak na planetę znajdującą się w tym samym układzie słonecznym może zajmować 10 minut (przy około 50 minutach na uniwersach o prędkości 1) . Maksymalna ilość graczy na prOGame wynosi 7500. Oficjalnym językiem na forum prOGame jest język angielski.

Aktualnie prOGame istnieje jako Universum 35 OGame.org. Do rozgrywki nie jest konieczne posiadanie konta premium, zaś rozpoczęta tura w zamierzeniach twórców nie ma być resetowana. Pomimo włączenia prOGame w struktury OGame.org universum to zachowało zwiększoną prędkość, odrębne zasady, forum oraz Team nadzorujący rozgrywkę.

OGame Team[edytuj | edytuj kod]

OGame Team to grupa ludzi zajmujących się administracją OGame w poszczególnych krajach. Za swoją pracę nie dostają wynagrodzenia[2]. Otrzymują za to kupony, wymieniane na wirtualną walutę dowolnej (dysponującej wirtualną walutą) gry GameForge (w OGame - Antymaterii, w Ikariam - Ambrozji, w BattleKnight - Rubinów, itd. )[3]

Hierarchia członków Teamu OGame.pl[4]:

W grze: GA (Administrator Gry) → SGO (Super Operator Gry) → GO/tGO (Operator Gry / Testowy Operator Gry)

Na forum: FA (Administrator Forum) → SMOD (Super Moderator) → MOD (Moderator)→ tMOD (Testowy Moderator)

W sieci IRC: IRC Support Admin → IRC Support Manager → IRC Supporter

Zwierzchnikiem wszystkich administratorów jest CoMa (Community Manager) nadzorujący funkcjonowanie gry w danym kraju.

Materiały pomocne w prowadzeniu rozgrywki na OGame[edytuj | edytuj kod]

Symulatory walk[edytuj | edytuj kod]

W wyniku dużej popularności, gra doczekała się programów symulujących walki, które mają pomagać graczom w przewidywaniu skutku walk jakie prowadzą. Owe symulatory pojawiły się jako natywny klient oraz jako witryny internetowe. Przykładami takich narzędzi są m.in. speedsim oraz DragoSim[5].

Wtyczki dla przeglądarek[edytuj | edytuj kod]

Istnieją również wtyczki dla przeglądarek internetowych, które ułatwiają rozrywkę. Wtyczka preferowana przez większość graczy to AntiGame[6] dla przeglądarek Firefox, Google Chrome czy Opera. Ułatwia ona wysyłanie floty, oblicza pojemność floty wysyłanej czy pozwala zaznaczać graczy w podglądzie galaktyki

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]