O czym szumią wierzby
O czym szumią wierzby (ang. The Wind in the Willows) – klasyczna powieść dla dzieci autorstwa Kennetha Grahame’a, opublikowana w 1908 roku.
Oryginalne wydanie zostało zilustrowane przez E.H. Sheparda. Autorką pierwszego polskiego przekładu była Maria Godlewska. Ukazał się on w 1938 roku nakładem Towarzystwa Wydawniczego „Rój”.
Fabuła[edytuj | edytuj kod]
Książka w prosty i dowcipny sposób opisuje przygody antropomorficznych zwierząt: Kreta, Szczura, Ropucha, Borsuka i Wydry. Ich wady i zalety, zamiłowania i pasje są echem ludzkich spraw i postaw życiowych. Pomimo różnic, zwierzęta te w powieści żyją w przyjaźni ze sobą. Negatywnymi bohaterami książki są tchórze, kuny i łasice, które opanowują Ropuszy Dwór. W bezpośrednim sąsiedztwie siedzib bohaterów powieści żyją tylko zwierzęta. Ale poza nim jest normalne społeczeństwo ludzkie. Jednak zwierzęta traktowane są w nim podobny sposób jak ludzie (można porównać to do traktowania jak przybyszy z prowincji lub obcokrajowców z egzotycznych krajów). Ropuch kupuje i rozbija samochody. Za swoją wariacką jazdę ukradzionym samochodem jest sądzony i ostatecznie zostaje skazany na 20 lat więzienia.
Główni bohaterowie[edytuj | edytuj kod]
- Kret - Łagodne i przyjazne zwierzę, rzadko opuszczające swój dom. Wprowadza czytelnika w świat opowieści. Znużony wiosennymi porządkami ryzykuje wyjściem do zewnętrznego świata, gdzie rozpoczyna ciekawsze życie. Początkowo nie potrafi dostosować się do zgiełku, panującego nad brzegiem rzeki, jednak ostatecznie dostosowuje się.
- Szczur - Miły i przyjazny przedstawiciel szczurów wodnych. Kocha wody, pisze wiersze, uwielbia podróżować łodzią po rzece. Namawia Kreta na wspólną wędrówkę i pokazuje mu przyrzeczne okolice. Z oporami podchodzi do rzeczy wykraczające poza jego styl życia.
- Ropuch - Najbogatszy mieszkaniec przyrzecza, właściciel pałacu (Ropuszego Dworu). Mimo dobrych chęci, jest impulsywny i zarozumiały, przez co zostaje uwięziony za kradzież, niebezpieczną jazdę i „bezczelność” wobec policji. Cechuje się tzw. słomianym zapałem, czyli szybko porzuca przedsięwzięcia i rozpoczyna nowe. Ucieka z więzienia pod przebraniem kobiety.
- Borsuk - Opryskliwy i nieprzyjazny mieszkaniec puszczy, który „po prostu nienawidzi społeczeństwa”. Jest dobrym przyjacielem Kreta i Szczura. Dawny kompan nieżyjącego ojca Ropucha. Jego syna traktuje surowo i z powagą, jednak ma wobec niego dobre intencje. Może być postrzegany jako mądry pustelnik i dobry lider, który cechuje się zdrowym rozsądkiem. Jest również odważnym i wykwalifikowanym strategiem; pomaga usunąć łasice z pałacu Ropucha.
Adaptacje[edytuj | edytuj kod]
Książka została przetłumaczona na wiele języków, była także podstawą kilku ekranizacji i adaptacji scenicznych. Na podstawie książki powstały:
Książka
- Toad of Toad Hall – napisana przez A.A. Milne, opublikowana w 1929 roku
Filmy i seriale
- 1949: Przygody Ichaboda i Pana Ropucha – amerykański film animowany
- 1983: O czym szumią wierzby – brytyjski film lalkowy
- 1984-1990: O czym szumią wierzby – brytyjski serial lalkowy
- 1987: O czym szumią wierzby – film animowany
- 1988: O czym szumią wierzby – australijski film animowany
- 1993-1994: O czym szumią wierzby – japoński serial animowany
- 1995: O czym szumią wierzby – film
- 1996: Zima wśród wierzb – film
- 1996: O czym szumią wierzby – film fabularny
- 2006: O czym szumią wierzby – film fabularny
Sequele
Mimo iż O czym szumią wierzby była ostatnią książką Kennetha Grahame’a, William Horwood postanowił napisać ciąg dalszy:
- 1993: Zima pośród wierzb (The Willows in Winter)
- 1995: Tryumf Ropucha (Toad Triumphant)
- 1996: Nad rzeką i tam dalej (The Willows and Beyond)
- 1999: The Willows at Christmas (książka nie została wydana w Polsce)