Oak Ridge National Laboratory

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo ORNL
Kampus ORNL

Oak Ridge National Laboratory (ORNL) – wieloprogramowe laboratorium finansowane przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych. Znajduje się w Oak Ridge w stanie Tennessee. Jego roczny budżet wynosi ponad 1,4 miliarda dolarów[1]. Zatrudnia ponad 4700 stałych pracowników[1]. Znajduje się w nim między innymi Spallation Neutron Source – największe na świecie źródło neutronów, oraz Titan – jeden z największych superkomputerów świata.

Laboratorium było wcześniej nazywane Clinton Engineer Works albo Clinton, od miejscowości o tej samej nazwie[2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Oak Ridge National Laboratory powstało w 1943 roku[3]. W czasie II wojny światowej było tajnym ośrodkiem badawczym i uczestniczyło w Projekcie Manhattan. Po wojnie laboratorium rozszerzyło swoją działalność na badania z zakresu biologii, medycyny, fizyki i inżynierii materiałowej. Powstały w nim pierwsze izotopy promieniotwórcze użyte w medycynie. Po powołaniu w 1977 roku Departamentu Energii USA, misja ORNL została poszerzona o badania w dziedzinie energetyki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Solving the big problems (ang.). ornl.gov. [dostęp 2018-10-13].
  2. Ryszard Szepke: 1000 słów o atomie i technice jądrowej. Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, 1982. ISBN 83-11-06723-6.
  3. Seventy-Five Years of Great Science (ang.). ornl.gov. [dostęp 2018-10-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]