Przejdź do zawartości

Obalanie drzew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ścinka drzew w okolicach Ossowa, Nadleśnictwo Drewnica
Wideo obrazujące ścinkę drzewa

Obalanie drzew, ścinka drzew – zespół czynności przy wyrębie drzew, obejmuje prace przygotowawcze, właściwą ścinkę oraz okrzesywanie drzew[1]. Celem jest usunięcie drzew z drzewostanu lub zadrzewień.

  1. Prace przygotowawcze polegają na: wyznaczeniu drzew do ścinki, wyznaczeniu kierunku obalania, przygotowanie stanowisk roboczych oraz schronienia dla ludzi sprzętu[1].
  2. Ścinanie drzewa składa się z dwóch faz[1]:
    • podcięcie, które jest wykonywane od strony, na którą drzewo ma być obalone. Podcięcie wykonuje się tak nisko, aby wysokość pniaka nie była wyższa od 1/4 jego średnicy i do głębokości 1/4 do 2/5 średnicy.
    • wykonanie rzutu ścinającego[2], który jest wykonywany od strony przeciwnej podcięciu, 1–3 cm powyżej jego poziomu i kończy się w odległości 1–3 cm od końca podcięcia. Dawniej drzewo ścinało się siekierą, bądź siekierą i piłą zwykłą. Obalanie podciętych drzew wykonuje się przy użyciu tyczek kierunkowych i klinów wbijanych w szczelinę rzazu ścinającego. Obalanie można wykonać bez podcinania drzew przy pomocy ciągników metodą Kreutzingera-Matusza. Obecnie najczęściej ścinanie drzew wykonuje się przy użyciu pilarek łańcuchowych, lub w sposób całkowicie zautomatyzowany za pomocą maszyn specjalistycznych – harwesterów.
  3. Okrzesywanie drzew[3]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Mała encyklopedia rolnicza, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1964.
  2. Otwarta Encyklopedia Leśna, Ścinka i obalanie drzew [online], www.encyklopedia.lasypolskie.pl [dostęp 2021-05-06].
  3. Otwarta Encyklopedia Leśna, Okrzesywanie drzew [online], www.encyklopedia.lasypolskie.pl [dostęp 2021-05-06].