Obrona koszar Czajanka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Obrona koszar Czajanka
niemiecka inwazja na Czechosłowację
Ilustracja
Koszary Czajanka w 1938 roku
Czas

14 marca 1939

Miejsce

Frydek-Mistek

Terytorium

Czechosłowacja

Przyczyna

niemieckie roszczenia terytorialne

Wynik

zwycięstwo Niemców

Strony konfliktu
 Czechosłowacja  III Rzesza
Dowódcy
Karel Pavlík Paul Stoewer
Siły
250–300 żołnierzy 1200 żołnierzy
Straty
2 rannych 6–18 zabitych
Położenie na mapie Czechosłowacji
Mapa konturowa Czechosłowacji, w centrum znajduje się punkt z opisem „miejsce bitwy”
Ziemia49°40′40,10″N 18°20′40,42″E/49,677806 18,344561

Obrona koszar Czajanka (czes. Bitva u Czajankových kasáren) – starcie zbrojne w Místku (obecnie część miasta Frydek-Mistek) 14 marca 1939 roku, uznawane za jedyny zbrojny opór armii czesko-słowackiej podczas wkraczania Wehrmachtu w marcu 1939 roku.

Miejscowe koszary (Czajánkova kasárna, Čajánkovy kasárna) zostały wybudowane w XIX wieku i były typowym austro-węgierskim obiektem wojskowym, jakich wiele stało w ówczesnej Czechosłowacji (od października 1938 Czecho-Słowacji). W marcu 1939 roku przebywało w nich około 250-300 żołnierzy 3. batalionu 8. pieszego pułku "śląskiego" – w większości niedawno powołanych i niedoświadczonych. Po odejściu z wojska Niemców i Węgrów oraz stopniowym opuszczaniu przez Słowaków niemal wszyscy byli Czechami i Morawianami. Po południu 14 marca do miasta wkroczyły oddziały Wehrmachtu w sile 1200 osób – było to jeszcze dzień przed oficjalną zgodą zajęcia kraju przez III Rzeszę, wydaną przez prezydenta Emila Háchę podczas spotkania z Adolfem Hitlerem w Berlinie.

Podczas próby zajęcia koszar znajdujący się tam żołnierze odpowiedzieli ogniem – pierwszy atak niemiecki o godzinie 18.15 został odparty. W czasie drugiego napastnicy użyli działka przeciwpancernego i samochodu opancerzonego, ale również nie udało im się dostać do środka. Obrońcy byli jednak uzbrojeni jedynie w lekką broń i posiadali niewielkie zapasy amunicji, więc o godzinie 18.45 na rozkaz dowódcy pułku Czesi poddali się. Strona niemiecka straciła prawdopodobnie od 6 do 18 żołnierzy, a nieznana liczba odniosła rany. Po stronie czechosłowackiej odnotowano jedynie 2-3 lekko rannych.

Po obsadzeniu koszar czechosłowaccy żołnierze zostali rozbrojeni, a następnie przez kilka godzin przetrzymywani na místeckim rynku. Ostatecznie wszyscy zostali zwolnieni do domów i żaden nie poniósł konsekwencji akcji zbrojnej. Dowodzący obroną koszar kapitan Karel Pavlík w czasie okupacji znalazł się w ruchu oporu i, aresztowany przez gestapo, zginął w obozie koncentracyjnym Mauthausen-Gusen w 1943 roku. Przynajmniej jeden z obrońców zasilił później szeregi kolaboracyjnego Wojska Rządowego (Vládní vojsko).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]