Obserwatorium paryskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Obserwatorium paryskie
Obserwatorium paryskie
Państwo  Francja
Region  Île-de-France
Miejscowość Paryż
Typ budynku obserwatorium astronomiczne
Położenie na mapie Paryża
Mapa lokalizacyjna Paryża
Obserwatorium paryskie
Obserwatorium paryskie
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Obserwatorium paryskie
Obserwatorium paryskie
Ziemia 48°50′11″N 2°20′11″E/48,836389 2,336389

Obserwatorium paryskie (fr. Observatoire de Paris albo Observatoire de Paris-Meudon) – czołowe obserwatorium astronomiczne we Francji i jeden z największych astronomicznych ośrodków na świecie. Administracyjnie jest to grand établissement („znakomita firma”) pod opieką ministerstwa, kształcąca studentów z wyższym wykształceniem, ze statusem zamkniętego publicznego uniwersytetu. Jego misje obejmują:

Obserwatorium jest siedzibą Międzynarodowego Biura Czasu (International Time Bureau) i utrzymanego w dobrym stanie słonecznego obserwatorium przy Meudon i radioastronomicznego obserwatorium przy Nançay.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Podstawowe fundamenty obserwatorium zapoczątkował swoimi ambicjami Jean-Baptiste Colbert, który chciał poszerzać morską potęgę Francji i handel międzynarodowy w XVII wieku. Ludwik XIV był promotorem uruchomienia budowy, która zaczęła się w 1667, a zakończyła się w 1671. Architektem był prawdopodobnie Claude Perrault, którego brat, Karol, był sekretarzem Colberta i kierownikiem robót publicznych. Optyczne przyrządy zostały zapewnione przez Giuseppe Campaniego. Budynki zostały rozbudowane w 1730, 1810, 1834, 1850 i 1951. Ostatnim powiększeniem był spektakularny pokój południkowy zaprojektowany przez Jeana Prouvé. W 1863 obserwatorium wydało pierwszą współczesną mapę pogodową.

Dyrektorzy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]