Odnowiciele społeczeństwa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Odnowiciele społeczeństwa – tytuł nadawany osobom wspominanym w luterańskim kalendarzu liturgicznym w dowód uznania za szczególne działania na rzecz odnowy społeczeństwa ludzkiego i stosunków w nim panujących.

Lista odnowicieli społeczeństwa podana jest w kalendarzu liturgicznym zawartym w Lutheran Book of Worship – agendzie liturgicznej będącej używanej przez wiele kościołów luterańskich, m.in. należący do głównego nurtu Kościół Ewangelicko-Luterański w Ameryce (jako Evangelical Lutheran Worship) oraz konserwatywny Kościół Luterański Synodu Missouri (jako Lutheran Worship).

Odnowiciele społeczeństwa, podobnie, jak inne osoby wspominane w luterańskim kalendarzu liturgicznym, są zasłużonymi jednostkami, o których należy pamiętać, a którym nie wolno oddawać czci, ani modlić się do nich. W Kościołach protestanckich istnieje wyłącznie kult Trójjedynego Boga. Kult świętych, w myśl zasady Solus Christus został zaniechany i uznany za bałwochwalstwo.

Lista odnowicieli społeczeństwa[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Evangelical Lutheran Worship - Final Draft. Augsburg Fortress Press, 2006. (Kościół Ewangelicko-Luterański w Ameryce).
  • Lutheran Worship. Concordia Publishing House, 1982. (Kościół Luterański Synodu Missouri).
  • Lutheran Service Book. Concordia Publishing House, 2006. (Kościół Luterański Synodu Missouri).