Marcin de Porrès

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Marcin de Porrès
brat zakonny
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 9 grudnia 1579
Lima
Data i miejsce śmierci 3 listopada 1639
Lima
Czczony przez Kościół katolicki
Beatyfikacja 1837
przez papieża Grzegorza XVI
Kanonizacja 1962
Rzym
przez papieża Jana XXIII
Wspomnienie 3 listopada
Atrybuty pies, kot, ptak, mysz jedzące razem z tego samego naczynia, miotła, krucyfiks, różaniec, serce
Patron zgody na tle rasowym, sprawiedliwości społecznej, ludzi o rasie mieszanej

Marcin de Porrès OP (ur. 9 grudnia 1579 w Limie w Peru, zm. 3 listopada 1639 tamże) – święty Kościoła katolickiego, peruwiański dominikanin, brat zakonny, mistyk[1].

Życie[edytuj | edytuj kod]

Marcin był jednym z dwóch nieślubnych dzieci rycerza hiszpańskiego – Jana de Porrès i jego panamskiej kochanki o pochodzeniu afrykańskim – Anny Velazquez. Choć Porrès uznał Marcina za syna, czuł się skrępowany jego ciemnym kolorem skóry i zostawił go pod opieką matki. Około 1582 roku Anna oddała chłopca na praktykę do balwierza. Trzy lata później piętnastoletni Marcin przyłączył się do zakonu dominikanów. Z racji tego, że był bratem świeckim (bez sakramentu święceń), pracował jako ogrodnik, fryzjer i pracownik rolny.

Był człowiekiem skromnym, określał siebie mianem „psa murzyńskiego”. Był jednak szanowany i podziwiany przez ludzi wszystkich klas i zawodów. Członkowie jego wspólnoty nazywali Marcina „ojcem dobroczynności” i mianowali go swoim przełożonym. W ciągu życia przejawiał nadprzyrodzone zdolności. Odnotowano też cuda przy jego grobie.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Założył sierociniec w Limie. Pielęgnował chorych, opiekował się ludźmi dotkniętymi zarazą i biednymi, bez względu na ich kolor skóry. Jednak szczególnie przejmował się losem czarnych niewolników. W domu swojej siostry prowadził schronisko dla porzuconych psów i kotów. Wybaczał również szczurom i myszom wyrządzane szkody, tłumacząc, że nie mają one dostatecznej ilości jedzenia.

W kulturze[edytuj | edytuj kod]

Powstał szereg obrazów filmowych, ukazujących życie świętego[2]:

Patronat[edytuj | edytuj kod]

Marcin de Porrès jest patronem sprawiedliwości społecznej, edukacji państwowej w Peru, peruwiańskiej telewizji publicznej, zdrowia publicznego tamże i ludzi rasy mieszanej, a także Światowych Dni Młodzieży w Panamie 2019.

Atrybuty[edytuj | edytuj kod]

Atrybutami świętego są: pies, kot, ptak, mysz jedzące razem z tego samego naczynia, miotła, krucyfiks, różaniec i serce.

Beatyfikacja i kanonizacja[edytuj | edytuj kod]

Marcin został beatyfikowany przez papieża Grzegorza XVI w 1837. Kanonizował go w 1962 roku papież Jan XXIII. Równocześnie ogłoszono go patronem zgody na tle rasowym.

Dzień obchodów[edytuj | edytuj kod]

Wspomnienie św. Marcina de Porrès w Kościele katolickim obchodzone jest w dies natalis (3 listopada)[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Święty Marcin de Porres, zakonnik. www.brewiarz.pl. [dostęp 2011-10-27].
  2. Fray Martín de Porres (ang.). www.imdb.com. [dostęp 2011-10-27].
  3. Wincenty Zaleski SDB: Święci na każdy dzień. Wyd. 4. Warszawa: Wydawnictwo Salezjańskie, 2008, s. 992–994. ISBN 978-83-7201-353-8.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • E. Hallam: Święci w naszym życiu: patroni spraw trudnych, radosnych i zwyczajnych. Warszawa: Klub dla Ciebie - Bauer-Weltbild Media, 2005. ISBN 83-7404-305-9.
  • T. Stearns: Ojciec ubogich. Święty Marcin de Porrès. Poznań: Wydawnictwo Rosemaria 2012. ​ISBN 978-83-63110-16-1​.