Ogień (film 1996)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ogień
Gatunek

dramat

Data premiery

16 września 1996 (Festiwal Filmowy w Toronto)

Kraj produkcji

Indie Kanada

Język

hindi, angielski

Czas trwania

108 minut

Reżyseria

Deepa Mehta

Scenariusz

Deepa Mehta

Główne role

Nandita Das
Shabana Azmi

Muzyka

A R Rahman

Zdjęcia

Giles Nuttgens

Montaż

Barry Farrell

Produkcja

Bobby Bedi
Deepa Mehta

Dystrybucja

Zeitgeist Films

Ogień (hindi: फायर, ang. Fire) to zrealizowany w 1996 roku indyjsko-kanadyjski dramat społeczny i rodzinny wyreżyserowany przez Deepę Mehtę, Induskę mieszkającą w Kanadzie. Film jest pierwszym z filmów stworzonej przez nią trylogii. Kontynuacją jego są Ziemia i Woda. W rolach głównych Shabana Azmi i Nandita Das.

Kontrowersje. Film wzbudził w Indiach liczne protesty. Oskarżono go o oczernianie kultury indyjskiej. Zabroniono wyświetlania, a kina, które wyświetlały, były demolowane przez protestujących ekstremistów hinduskich. Oburzenie budził też przedstawiony w filmie wątek lesbijski połączony z wątkiem religijnym (bohaterki noszą imiona kobiet czczonych w hinduizmieSita i Radha.[1].

Film był kręcony w Tadź Mahal (w stanie Uttar Pradesh) i w Nowym Delhi. Ostatnia scena tam właśnie w świątyni Nizamudin.

Motywy kina indyjskiego[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Sita (Nandita Das) nie rozumie chłodu, z jakim traktuje ją jej świeżo poślubiony mąż. Nie wie, że urzeczony inną kobietą Jatin (Javed Jaffrey) poślubił ja tylko po to, by spełnić oczekiwania sparaliżowanej matki i starszego brata Ashoki (Kulbhushan Kharbanda). Rodzina potrzebuje dziedzica. Sita ma im urodzić dziecko, które nigdy nie poczęło się w bezpłodnym małżeństwie Ashoki i Radhy (Shabana Azmi). Sita daremnie co wieczór czeka na powrót męża uciekającego do ukochanej kobiety. Nie jest jednak w tym domu jedyną kobietą zaniedbywaną i nierozumianą przez męża. Ashoka codziennie unika Radhy uciekając od niej w modlitwy, medytacje i rozmowy ze swoim guru. Niespełniony jako ojciec rezygnuje z roli męża i kochanka Radhy. Osamotnione, upokorzone odtrąceniem kobiety znajdują pocieszenie w sobie. Wkrótce ich zażyłość staje się coraz intymniejsza. Bezsilna i niema obserwuje to ich sparaliżowana teściowa...

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]