Oisc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Oisic
król Kentu
król Kentu
Okres panowania od 488
do 512
Poprzednik Hengest
Następca Octa
Dane biograficzne
Data śmierci 512
Ojciec Hengest

Oisc, Oeric, Œric, Eoric, Oese, Aesc, Æsc (urodzony w IV wieku; zm. 512) - król anglosaskiego królestwa Kentu od 488 do 512 roku. Uważany jest za założyciela dynastii kentyjskiej. Jego potomkowie znani są jako Oiscingowie.

Nie jest do końca jasne, czy Oisc jest postacią mityczną, podobnie jak jego domniemany ojciec, Hengest, czy też istniał rzeczywiście. Średniowieczne kroniki, w których zachowało się jego imię, znacznie się różnią w relacjach:

  • Beda Czcigodny w swoim dziele Historia ecclesiastica gentis Anglorum twierdził, że Oisc był Jutem, synem Hengesta i ojcem Octy. Miał wraz z ojcem i wujem Horsą przybyć do Brytanii około 449 roku na zaproszenie króla Wortigerna, który wezwał ich do pomocy w walce z Piktami. W podzięce za pomoc mieli otrzymać od Wortigerna ziemie zwane Ypwinesfleot, zamieszkiwane przez lud Cantiaków, które stały się zalążkiem królestwa Kentu. Beda podaje również, że jego potomkowie nazywali się Oiscingami[1].
  • Kronika anglosaska relacjonuje, że Jutowie stawiali coraz większe żądania, co doprowadziło do ataku Wortigerna ok. 455 roku. Główne starcie miało miejsce pod Aylesthrep, gdzie zginęli Horsa oraz Wortimer, syn Wortigerna[2]. Kolejne starcie miało miejsce w 456 pod Creganford i zakończyło się miażdżącym zwycięstwem Sasów i ucieczką Brytów z Kentu do Londynu[3]. Kolejna wzmianka dotyczy 465 roku, kiedy to Hengest i Oisc starli się z Celtami w pobliżu Wippedesfleot, pokonując ich i zdobywając wielkie łupy[3]. Do kolejnego starcia miało dojść w 473 roku[4]. Ostatnia wzmianka o Oiscu pochodzi z 488 roku. Wtedy właśnie miał on zostać królem Kentu, prawdopodobnie po śmierci Hengesta[4]. Miał panować 24 lata[4].
  • William z Malmesbury również wspomina, że panowanie Oisca trwało 24 lata. Wspomina również, iż jako władca Oisc koncentrował się raczej na obronie granic swego królestwa niż na kontynuacji zaborczej polityki ojca.
  • Nenniusz w ogóle pomija Oisca, informując, że po śmierci Hengesta władzę objął jego syn Octa[5].

Przypisy

  1. Beda, ks.2; rozdz.5
  2. Kronika Anglosaska, A.D.455
  3. a b Kronika Anglosaska, A.D.457
  4. a b c Kronika Anglosaska, A.D.473
  5. Philips, s.21

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]


Poprzednik
Hengest
Flag of Kent.svg Król Kentu
488-512
Flag of Kent.svg Następca
Octa