Offa (król Mercji)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Offa
Ilustracja
król Mercji
Okres od 757
do 796
Poprzednik Aethelbald
Następca Coenwulf
król Kentu
Okres od 785
do 796
Poprzednik Ealhmund
Następca Eadbert II
król Anglii Wschodniej
Okres od 794
do 796
Poprzednik Aethelbert
Następca Eadwald
Dane biograficzne
Data śmierci 26 lipca 796

Offa (ur. ?, zm. 26 lipca 796) – król anglosaski. Jeden z najpotężniejszych królów we wczesnej, anglosaskiej historii Anglii. Jako władca Mercji od 757 do 796 Offa doprowadził południową Anglię do szczytu politycznej jedności, jaki osiągnęła w okresie anglosaskim (V-XI w.). Nawiązał także stosunki z władcami na kontynencie europejskim.

Jako członek rodziny panującej w Mercji od pokoleń, Offa przejął władzę w wojnie domowej, która nastąpiła po zamordowaniu jego kuzyna, króla Aethelbalda (panował w latach 716-757). Dzięki bezlitosnemu tłumieniu oporu kilku małych królestw w Mercji i wokół niej, stworzył jedno państwo rozciągające się na większą część Anglii, na południe od dzisiejszego Yorkshire. Pomniejsi królowie tego regionu odnosili się do niego z respektem, z kolei on wydał swoje córki za mąż za władców Wessexu i Nortumbrii.

Offa miał ambicję, aby władcy z kontynentu uznawali go za równego im monarchę. Karol Wielki, król Franków, toczył z nim spory, mimo to dwaj władcy zawarli w 796 roku umowę handlową. Poza tym Offa utrzymywał przyjazne stosunki z papieżem Hadrianem I, któremu umożliwił zwiększenie kontroli nad angielskim Kościołem i który przychylił się do prośby Offy, aby utworzyć arcybiskupstwo w Lichfield. Ta zmiana w organizacji kościelnej uwalniała Kościół w Mercji od zwierzchnictwa arcybiskupa Canterbury, którego siedziba znajdowała się w królestwie Kentu i który był wrogiem Offy.

Offa wzniósł pomiędzy Mercją i Walią wielki wał znany jako Wał Offy (Offa's Dyke). Ustanowił również nowy wygląd monet noszących imię króla oraz tytuł i imię mincerza odpowiedzialnego za jakość monet. Zasady te były stosowane w Anglii w następnych wiekach.

Offa dbał również o rozwój szkolnictwa, wspierając szkoły przyklasztorne poprzez nadawanie praw do ściągania dziesięcin[1].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyclopædia Britannica Eleventh Edition

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Praca zbiorowa pod redakcją naukową Macieja Salamona, 2005, Wielka Historia Świata Tom 4 Kształtowanie średniowiecza, Oficyna Wydawnicza FOGRA, ss. 80, ​ISBN 83-85719-85-7​.
Poprzednik
Aethelbald
Saint Alban's cross.svg Król Mercji
757-796
Saint Alban's cross.svg Następca
Coenwulf
Poprzednik
Ealhmund
Bandera de Kent.png Król Kentu
785-796
Bandera de Kent.png Następca
Eadbert II