Offa (król Mercji)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Offa

Offa (ur. ?, zm. 26 lipca 796) – król anglosaski. Jeden z najpotężniejszych królów we wczesnej, anglosaskiej historii Anglii. Jako władca Mercji od 757 do 796 Offa doprowadził południową Anglię do szczytu politycznej jedności, jaki osiągnęła w okresie anglosaskim (V-XI w.). Nawiązał także stosunki z władcami na kontynencie europejskim.

Jako członek rodziny panującej w Mercji od pokoleń, Offa przejął władzę w wojnie domowej, która nastąpiła po zamordowaniu jego kuzyna, króla Aethelbalda (panował w 716-757). Dzięki bezlitosnemu tłumieniu oporu kilku małych królestw w Mercji i wokół niej, stworzył jedno państwo rozciągające się na większą część Anglii, na południe od dzisiejszego Yorkshire. Pomniejsi królowie tego regionu odnosili się do niego z respektem, z kolei on wydał swoje córki za mąż władcom Wessexu i Nortumbrii.

Offa miał ambicję, aby władcy z kontynentu uznawali go za równego im monarchę. Karol Wielki, król Franków, toczył z nim spory, mimo to dwaj władcy zawarli umowę handlową w 796. Poza tym, Offa utrzymywał przyjazne stosunki z papieżem Hadrianem I, któremu umożliwił zwiększenie kontroli nad angielskim Kościołem, i który przychylił się do prośby Offy, aby utworzyć arcybiskupstwo w Lichfield. Ta zmiana w organizacji kościelnej uwalniała Kościół w Mercji od zwierzchnictwa arcybiskupa Canterbury, którego siedziba znajdowała się w królestwie Kentu, i który był wrogiem Offy.

Offa wzniósł pomiędzy Mercją i Walią wielki wał znany jako Wał Offy (Offa's Dyke). Ustanowił również nowy wygląd monet noszących imię króla oraz tytuł i imię mincerza odpowiedzialnego za jakość monet. Zasady te były stosowane w Anglii w następnych wiekach.

Offa dbał również o rozwój szkolnictwa, wspierając szkoły przyklasztorne poprzez nadawanie praw do ściągania dziesięcin[1].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyclopædia Britannica Eleventh Edition

Przypisy

  1. Praca zbiorowa pod redakcją naukową Macieja Salamona, 2005, Wielka Historia Świata Tom 4 Kształtowanie średniowiecza, Oficyna Wydawnicza FOGRA, ss. 80, ISBN 83-85719-85-7.
Poprzednik
Aethelbald
Saint Alban's cross.svg Król Mercji
757-796
Saint Alban's cross.svg Następca
Coenwulf
Poprzednik
Ealhmund
Bandera de Kent.png Król Kentu
785-796
Bandera de Kent.png Następca
Eadbert II
Poprzednik
Aethelbert
Coat of arms of East Anglia.svg Król Anglii Wschodniej
794-796
Coat of arms of East Anglia.svg Następca
Eadwald