Hengest

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hengest
król Kentu
Okres panowania od 455
do 488
Następca Oisc
Dane biograficzne
Data śmierci 488 ?

Hengest albo Hengist, (zm. 488?) – półlegendarny król Kentu od 455 roku, według tradycji założyciel tamtejszej dynastii. Jego imię w języku saskim oznaczało "ogier".

Beda Czcigodny podaje, że król Brytów po opuszczeniu tych ziem przez Rzym, Vortigern, wezwał Hengesta na pomoc przeciwko Piktom[1]. Pochodzenie Hengesta nie jest jasne - mógł być, według różnych źródeł Sasem, Anglem, Fryzem, Jutem[1] lub Duńczykiem[2]. Po pokonaniu Piktów i osiedleniu się większej liczby imigrantów pochodzenia germańskiego w Kencie, wypowiedział on wraz ze swoim bratem Horsą posłuszeństwo Vortigernowi, zakładając własne królestwo. Ten ruszył przeciwko nim, jednak pod Aylesford poniósł on klęskę. W bitwie tej życie stracił Horsa.

Historyczność obu braci podawana jest w wątpliwość. Bardzo możliwe, że są to postacie mitologiczne, na co wskazywałyby ich imiona (tłumaczy się je dosłownie, jako "wałach" i "koń"[3]).

Przypisy

  1. a b Beda Czcigodny, "Ecclesiastical History of the English People", cz. XV
  2. Finnesburg Fragment, staroangielski poemat
  3. Hengist, w: Oksfordzki słownik biograficzny, red. T. Nowak i in., Warszawa 1999.

Bibliografia[edytuj]

  • Morby J.E.: Dynastie świata: przewodnik chronologiczny i genealogiczny. Kraków: Wydawnictwo Znak, 1995, s. 112. ISBN 8370062741.


Poprzednik
Flag of Kent.svg Król Kentu
455-488
Flag of Kent.svg Następca
Oisc