Hengest

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hengest
ilustracja
król Kentu
Okres od 455
do 488
Następca Oisc
Dane biograficzne
Data śmierci 488 ?
Dzieci Oisc

Hengest albo Hengist, (zm. 488?) – półlegendarny król Kentu od 455 roku, założyciel tamtejszej dynastii. Według kroniki anglosaskiej [1] ojcem Hengesta i jego brata Horsa był Wihtgils, dziadkiem Witta, pradziadkiem Wecta zaś prapradziakiem Woden.
Beda Czcigodny podaje, że Vortigern (król Brytów) po opuszczeniu tych ziem przez Rzymian, wezwał Hengesta na pomoc przeciwko Piktom[2]. Pochodzenie Hengesta nie jest jasne - mógł być, według różnych źródeł Sasem, Anglem, Fryzem, Jutem[2] lub Duńczykiem[3]. Po pokonaniu Piktów i osiedleniu się większej liczby imigrantów pochodzenia germańskiego w Kencie, wypowiedział on wraz ze swoim bratem Horsą posłuszeństwo Vortigernowi, zakładając własne królestwo. W 455 roku doszło do bitwy pod Aylesford w wyniku, której Hengest został władcą Kentu[1].

Historyczność obu braci podawana jest w wątpliwość. Bardzo możliwe, że są to postacie mitologiczne, na co wskazywałyby ich imiona (tłumaczy się je dosłownie jako "wałach" i "koń"[4]).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Britannia: The AngloSaxon Chronicle, www.britannia.com [dostęp 2017-11-23] [zarchiwizowane z adresu 2018-10-24].
  2. a b Beda Czcigodny, "Ecclesiastical History of the English People", cz. XV
  3. Finnesburg Fragment, staroangielski poemat
  4. Hengist, w: Oksfordzki słownik biograficzny, red. T. Nowak i in., Warszawa 1999.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Morby J.E.: Dynastie świata: przewodnik chronologiczny i genealogiczny. Kraków: Wydawnictwo Znak, 1995, s. 112. ISBN 83-7006-274-1.
Poprzednik
---
Flag of Kent.svg Król Kentu
455-488
Flag of Kent.svg Następca
Oisc