Okręty podwodne typu Upholder

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Okręty podwodne typu Upholder
Ilustracja
Rodzaj okrętu SS
Kraj budowy Wielka Brytania
Zbudowane 4
Użytkownicy  Royal Navy
aktualnie: Kanada
Służba w latach 1990 do 1993
2000 ~
Wyrzutnie torpedowe:
• dziobowe

6 x 533 mm
Uzbrojenie 18 torped Mark 48
Prędkość:
• na powierzchni
• w zanurzeniu

12 węzłów
20 węzłów
Wyporność:
• na powierzchni 2168 ton
• w zanurzeniu 2455 ton
Długość 70,26 metra
Szerokość 7,2 metra
Napęd 2 x silnik wysokoprężny, 1 x silnik elektryczny, jedna śruba
Zasięg 8000 Mm (na chrapach, z prędkością 8 w)
Załoga 47 oficerów i marynarzy

Okręty podwodne typu Upholder - typ brytyjskich okrętów podwodnych o o napędzie diesel-elektrycznym. Cztery okręty tego typu służyły w Royal Navy od 1990 do 1993. W 1994 okręty zostały przeniesione do rezerwy w ramach oszczędności. W 2002 okręty zostały zakupione przez Kanadę, która zalicza je do typu Victoria. Obecne nazwy okrętów to HMCS "Victoria" (ex HMS "Unseen"), HMCS "Windsor" (ex HMS "Unicorn"), HMCS "Corner Brook" (ex HMS "Ursula") i HMCS "Chicoutimi" (ex HMS "Upholder").

W momencie zakupu rząd kanadyjski utrzymywał że zakup czterech dalej nowoczesnych, choć używanych, okrętów za stosunkowo niską cenę £244m był optymalną metodą modernizacji sił podwodnych tj. zastąpienia przestarzałych okrętów typu Oberon. W praktyce jednak odkryto na okrętach szereg problemów, częściowo wynikłych z wieloletniego przechowywania w rezerwie. Ich korekta prawdopodobnie podwoi pierwotny koszt zakupu okrętów. Kanadyjskie partie opozycyjne domagały się zwrotu tych kosztów przez Wielką Brytanię, ze znikomym skutkiem. 5 października 2005 podczas tranzytu HMCS "Chicoutimi" z Wielkiej Brytanii do Kanady na okręcie wybuchł pożar, w wyniku którego zginął jeden członek załogi, a okręt musiał być odprowadzony do portu przez okręty brytyjskie.

W wyniku wypadku na pewien czas zawieszono rejsy wszystkich czterech okrętów do czasu wyjaśnienia jego przyczyny. HMCS "Chicoutimi" został przywieziony do Kanady przez statek do przewozu ładunków wielkogabarytowych. Obecnie okręty przechodzą przewlekłe remonty, i tylko jeden jest w czynnej służbie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]