Zasięg pojazdu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zasięg – największa odległość, jaką może pokonać pojazd w jego konstrukcyjnym ośrodku ruchu, bez uzupełniania energii z zewnątrz.

Dla samolotów z silnikami turboodrzutowymi oraz samochodów, czołgów, statków i okrętów napędzanych silnikami spalinowymi jest to odległość, którą może pokonać pojazd na jednym pełnym zbiorniku paliwa. Natomiast dla pojazdów z reaktorem jądrowym podaje się szacunkową odległość jaką pojazd może przebyć w trakcie czasu użytkowania jednego rdzenia reaktora.

Zasięg lokalny to odległość od miejsca wzlotu do krańcowego możliwego do osiągnięcia punktu w określonym obszarze działań i jego zaplecza (na ogół kilkadziesiąt km), w którym możliwe jest wykorzystanie zaplanowanych zadań odpowiednich dla parametrów i wyposażenia i powrót do miejsca rozpoczęcia misji.

Zasięg miejscowy to odległość od miejsca wzlotu do krańcowego możliwego do osiągnięcia punktu w określonym obszarze działania miejscowego (pozycyjnego) (na ogół do kilku kilometrów) w którym możliwe jest wykonanie zaplanowanych zadań odpowiednich dla parametrów i wyposażenia i powrót do miejsca rozpoczęcia misji.