Olchon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Olchon
Skała Szamanka
Skała Szamanka
Kontynent Azja
Państwo  Rosja
Obwód  Obwód irkucki
Akwen Bajkał
Powierzchnia 742 km²
Położenie na mapie obwodu irkuckiego
Mapa lokalizacyjna obwodu irkuckiego
Olchon
Olchon
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
Olchon
Olchon
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Olchon
Olchon
Ziemia 53°09′24″N 107°23′01″E/53,156667 107,383611

Olchon (ros. Ольхон) – największa wyspa Bajkału, jedna z większych wysp jeziornych; zamieszkała przez około 1500 mieszkańców, na ogół Buriatów, oryginalnych mieszkańców wyspy[1].

Powierzchnia wyspy wynosi 742 km², maksymalna długość 71 km, szerokość 12 km. Od lądu oddzielona płytką i dość szeroką cieśniną, zwaną Małym Morzem, która jest najcieplejszym akwenem Bajkału. W pobliżu NE krańca wyspy znajduje się najgłębsze miejsce Bajkału (1637 m). Powierzchnia wyspy górzysta, najwyższy szczyt ma wysokość 1274 m n.p.m. Brzegi północno-wschodnie bardzo urwiste, wysokości kilkuset metrów. Wyspę budują skały górnego archaiku, w tym marmury, granitognejsy i migmatyty.

Południową część wyspy i prawie całe zachodnie przybrzeże zajmują stepy, resztę wyspy porastają lasy typu tajgi (głównie sosna i modrzew). Średnia wieloletnia temperatura lipca wynosi 15 st., a stycznia -20 st. Najcieplejszym miesiącem jest sierpień. Olchon ma najmniejszą ilość opadów w rejonie Bajkału (poniżej 200 mm rocznie).

Na wyspie są trzy zamieszkane wsie, z których największa Chużyr (Хужир) jest centrum rejonu. Ludność, rosyjska i buriacka, utrzymuje się głównie z rybactwa. Istniejące w czasach ZSRR fabryki rybne upadły po 1991. Połączenie z Irkuckiem i Siewierobajkalskiem mniej więcej raz w tygodniu dzięki statkowi. Oprócz tego przez cieśninę Olchońskie Wrota codziennie kursują promy samochodowe, łącząc wyspę z asfaltową drogą na stałym lądzie. Jest tam również połączenie autobusowe z Chużyrem.

W 1951 roku wyspa Olchon stała się głównym miejscem zesłania dla Świadków Jehowy z Ukraińskiej SRR wywiezionych w ramach Operacji Północ.

Ze względu na ciepłe wody Małego Morza, dobre połączenia z Irkuckiem oraz piękno i zróżnicowanie krajobrazu Olchon jest latem licznie odwiedzany przez turystów.

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

  • Gałazij G.I. (red.), 1993. Bajkał. Atłas. Rossijskaja Akademija Nauk, Moskwa (ros.)

Linki zewnętrzne[edytuj]