Old Firm Derby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Old Firm Derby
{{{imię i nazwisko}}}
Miasto lub region Glasgow
Zespoły Celtic F.C.
Rangers F.C.
Pierwszy mecz Celtic – Rangers 5:2
(28 maja 1888)
Liczba meczów 401
Najwięcej zwycięstw Rangers (159)
Ostatni mecz Rangers – Celtic 2:2 k. 5:4
17 kwietnia 2016

Old Firm (sc. Auld Firm) – popularna nazwa piłkarskich derbów Glasgow rozgrywanych pomiędzy Celtic F.C. a Rangers F.C.

Dotychczas rozegrano 401 spotkań, z których Rangersi wygrali 159, Celtic triumfował 145 razy, a w 97 przypadkach był remis (stan na 17 kwietnia 2016)[1]. Oba kluby zmonopolizowały rozgrywki szkockiej ekstraklasy, zdobywając łącznie do 2015 roku 69 pucharów Szkocji i 100 tytułów mistrzowskich na 111 możliwych; od stosunkowo długiego czasu trwają spekulacje, czy nie powinny zatem zostać włączone w obręb angielskiej Premiership, która w zgodnej opinii prezentuje wyższy poziom piłkarski. Terminu Old Firm używano początkowo w ironicznym znaczeniu, podkreślając monotonię szkockiej ligi. Derby odbywają się 4 razy w roku i są najważniejszym wydarzeniem piłkarskim w kraju.

Konteksty kulturowo-religijne[edytuj]

Zwolennicy Glasgow Rangers tradycyjnie utożsamiani są z protestancką, rojalistyczną częścią szkockiego społeczeństwa, popierającą pozostanie kraju w ramach Wielkiej Brytanii. Na meczach Rangersów pojawiają się często flagi Union Jack. Fani Celticu są z kolei w dużej mierze potomkami irlandzkiej imigracji zarobkowej, przybyłej do Glasgow głównie w okresie rewolucji przemysłowej; stąd dość powszechnie łączy się ich z katolicką strefą wpływów. Należy jednak zaznaczyć, że wśród XIX-wiecznych przybyszów było także wielu ulsterskich protestantów. Oprócz samej Szkocji, spotkania Old Firm cieszą się zatem ze zrozumiałych względów ogromnym zainteresowaniem w Irlandii i Irlandii Północnej.

Zarówno Celtic jak i Rangers mają dzisiaj problemy z niektórymi kibicami. Oba kluby zadeklarowały się do walki z dyskryminacją religijną i odcięły się od niektórych, szczególnie fanatycznych grup swoich fanów. Wraz ze szkockim parlamentem, poprzez szkocki Kościół, różne organizacje i szkoły, drużyny Old Firm starają się zakończyć wzajemną nienawiść między katolikami i protestantami – zaczynając od karania za prowokacyjne przyśpiewki na stadionach, a kończąc na powstrzymywaniu krwawych bójek, które wciąż mają miejsce przy okazji meczów.

Akcja podczas derbów 27 kwietnia 2008.

Statystyka[edytuj]

stan na 17 kwietnia 2016

Rozgrywki Mecze Zwycięstwa Rangers F.C. remisy Zwycięstwa Celtic F.C.
Scottish Premier League 304 119 85 100
Puchar Szkocji 49 16 10 23
Puchar Ligi Szkockiej 48 24 2 22
Razem 401 159 97 145

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Head to head - Rangers vs. Celtic (ang.). soccerbase.com. [dostęp 25 grudnia 2014].