Old Firm Derby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Old Firm Derby
{{{imię i nazwisko}}}
Miasto lub region Glasgow
Zespoły Celtic F.C.
Rangers F.C.
Pierwszy mecz Celtic – Rangers 5:2
(28 maja 1888)
Liczba meczów 400
Najwięcej zwycięstw Rangers (159)
Ostatni mecz Celtic – Rangers 2:0
1 lutego 2015

Old Firm (sc. Auld Firm) – popularna nazwa piłkarskich derbów Glasgow rozgrywanych pomiędzy Celtic F.C. a Rangers F.C.

Dotychczas rozegrano 400 spotkań, z których Rangersi wygrali 159, Celtic triumfował 145 razy, a w 96 przypadkach był remis (stan na 1 lutego 2015)[1]. Oba kluby zmonopolizowały rozgrywki szkockiej ekstraklasy, zdobywając łącznie do 2015 roku 69 pucharów Szkocji i 100 tytułów mistrzowskich na 111 możliwych; od stosunkowo długiego czasu trwają spekulacje, czy nie powinny zatem zostać włączone w obręb angielskiej Premiership, która w zgodnej opinii prezentuje wyższy poziom piłkarski. Terminu Old Firm używano początkowo w ironicznym znaczeniu, podkreślając monotonię szkockiej ligi. Derby odbywają się 4 razy w roku i są najważniejszym wydarzeniem piłkarskim w kraju.

Konteksty kulturowo-religijne[edytuj | edytuj kod]

Zwolennicy Glasgow Rangers tradycyjnie utożsamiani są z protestancką, rojalistyczną częścią szkockiego społeczeństwa, popierającą pozostanie kraju w ramach Wielkiej Brytanii. Na meczach Rangersów pojawiają się często flagi Union Jack. Fani Celticu są z kolei w dużej mierze potomkami irlandzkiej imigracji zarobkowej, przybyłej do Glasgow głównie w okresie rewolucji przemysłowej; stąd dość powszechnie łączy się ich z katolicką strefą wpływów. Należy jednak zaznaczyć, że wśród XIX-wiecznych przybyszów było także wielu ulsterskich protestantów. Oprócz samej Szkocji, spotkania Old Firm cieszą się zatem ze zrozumiałych względów ogromnym zainteresowaniem w Irlandii i Irlandii Północnej.

Zarówno Celtic jak i Rangers mają dzisiaj problemy z niektórymi kibicami. Oba kluby zadeklarowały się do walki z dyskryminacją religijną i odcięły się od niektórych, szczególnie fanatycznych grup swoich fanów. Wraz ze szkockim parlamentem, poprzez szkocki Kościół, różne organizacje i szkoły, drużyny Old Firm starają się zakończyć wzajemną nienawiść między katolikami i protestantami – zaczynając od karania za prowokacyjne przyśpiewki na stadionach, a kończąc na powstrzymywaniu krwawych bójek, które wciąż mają miejsce przy okazji meczów.

Akcja podczas derbów 27 kwietnia 2008.

Statystyka[edytuj | edytuj kod]

stan na 1 lutego 2015

Rozgrywki Mecze Zwycięstwa Rangers F.C. remisy Zwycięstwa Celtic F.C.
Scottish Premier League 304 119 85 100
Puchar Szkocji 48 16 9 23
Puchar Ligi Szkockiej 48 24 2 22
Razem 400 159 96 145

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Head to head - Rangers vs. Celtic (ang.). soccerbase.com. [dostęp 25 grudnia 2014].