Old Firm Derby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Old Firm Derby
Ilustracja
Miasto lub region Glasgow
Zespoły Celtic F.C.
Rangers F.C.
Pierwszy mecz Celtic – Rangers 5:2
28 maja 1888
Liczba meczów 413
Najwięcej zwycięstw Rangers (159)
Ostatni mecz Celtic - Rangers 5:0
29 kwietnia 2018
Największe zwycięstwo Celtic - Rangers 7:1

19 października 1957

Old Firm (sc. Auld Firm) – popularna nazwa piłkarskich derbów Glasgow rozgrywanych pomiędzy Celtic F.C. a Rangers F.C.

Dotychczas rozegrano 413 spotkań, z których Rangersi wygrali 159, Celtic triumfował 155 razy, a w 99 przypadkach był remis (stan na 29 kwietnia 2018)[1]. Oba kluby zmonopolizowały rozgrywki szkockiej ekstraklasy, zdobywając łącznie do 2018 roku 70 pucharów Szkocji i 103 tytuły mistrzowskie na 111 możliwych; od stosunkowo długiego czasu[od kiedy?] trwają spekulacje, czy nie powinny zatem zostać włączone w obręb angielskiej Premiership, która w zgodnej opinii prezentuje wyższy poziom piłkarski. Terminu Old Firm używano początkowo w ironicznym znaczeniu, podkreślając monotonię szkockiej ligi. Derby odbywają się 4 razy w roku i są najważniejszym wydarzeniem piłkarskim w kraju.

Konteksty kulturowo-religijne[edytuj | edytuj kod]

Zwolennicy Glasgow Rangers tradycyjnie utożsamiani są z protestancką, rojalistyczną częścią szkockiego społeczeństwa, popierającą pozostanie kraju w ramach Wielkiej Brytanii. Na meczach Rangersów pojawiają się często flagi Union Jack. Fani Celticu są z kolei w dużej mierze potomkami irlandzkiej imigracji zarobkowej, przybyłej do Glasgow głównie w okresie rewolucji przemysłowej; stąd dość powszechnie łączy się ich z katolicką strefą wpływów. Należy jednak zaznaczyć, że wśród XIX-wiecznych przybyszów było także wielu ulsterskich protestantów. Oprócz samej Szkocji, spotkania Old Firm cieszą się zatem ze zrozumiałych względów ogromnym zainteresowaniem w Irlandii i Irlandii Północnej.

Zarówno Celtic jak i Rangers mają dzisiaj problemy z niektórymi kibicami. Oba kluby zadeklarowały się do walki z dyskryminacją religijną i odcięły się od niektórych, szczególnie fanatycznych grup swoich fanów. Wraz ze szkockim parlamentem, poprzez szkocki Kościół, różne organizacje i szkoły, drużyny Old Firm starają się zakończyć wzajemną nienawiść między katolikami i protestantami – zaczynając od karania za prowokacyjne przyśpiewki na stadionach, a kończąc na powstrzymywaniu krwawych bójek, które wciąż mają miejsce przy okazji meczów.

Akcja podczas derbów 27 kwietnia 2008.

Statystyka[edytuj | edytuj kod]

Stan na 29 kwietnia 2018

Rozgrywki Mecze Zwycięstwa Rangers F.C. remisy Zwycięstwa Celtic F.C.
Scottish Premier League 313 119 87 107
Puchar Szkocji 51 16 10 25
Puchar Ligi Szkockiej 49 24 2 23
Razem 413 159 99 155

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Head to head - Rangers vs. Celtic (ang.). soccerbase.com. [dostęp 25 grudnia 2014].