Irlandczycy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Irlandczycy (Irish, na Gaeil)
1 rząd: Oscar WildeMaureen O’HaraHugh Roe O’DonnellBonoOliver GoldsmithBob GeldofGeorge Best

2 rząd: Mary McAleeseErnest ShackletonPierce BrosnanEnyaHugh O’NeillRobert BoyleBrygida z Kildare
3 rząd: Jonathan Rhys-MeyersDaniel O’ConnellJames JoyceConstance MarkiewiczSharon CorrPatrick PearseMichael Collins

Liczebność ogółem
80 000 000
Regiony zamieszkania
 Irlandia:
3.900.660
 Wielka Brytania:
14.000.000
 Stany Zjednoczone:
36.495.800
 Kanada:
4.354.155
 Australia:
1.900.000
Języki
irlandzki angielski, irlandzki goidelski, irlandzki shelta
Główne religie
katolicyzm, protestantyzm
Pokrewne grupy etniczne
Szkoci, Manx, Walijczycy, Kornwalijczycy, Bretończycy, Anglicy

Irlandczycy (ang.: Irish (people)), irl.: Muintir na hÉireann, na hÉireannaigh, na Gaeil) – naród pochodzenia celtyckiego zamieszkujący Irlandię.

W przeszłości ich językiem ojczystym był język irlandzki, ale współcześnie jest to zazwyczaj język angielski (tylko dla niespełna 1% Irlandczyków językiem ojczystym jest język irlandzki). Dominującym wyznaniem wśród Irlandczyków jest katolicyzm, schrystianizowani w V wieku naszej ery. Zasadniczą rolę w etnogenezie odegrali Celtowie którzy w IV-III wieku p.n.e. opanowali Irlandię. Od XII wieku świadomość narodowa kształtowała się w walce z Anglikami. W XVII wieku utracili całkowicie niepodległość, co spowodowało liczną emigrację w XIX i na początku XX wieku do Ameryki.

Około 80 mln osób na całym świecie przyznaje się do pochodzenia irlandzkiego[1]. Istnieje bardzo duża diaspora Irlandczyków mieszkających poza Irlandią, najwięcej w Stanach Zjednoczonych - 36,5 mln. Wielu zamieszkuje także Kanadę - 4,3 mln i Australię - 1,9 mln. W średniowieczu irlandzka kultura oddziaływała na Europę zachodnią, ale stopniowo ulegała kulturze angielskiej i traciła celtycki charakter. Od XIX wieku notuje się odrodzenie irlandzkiej kultury i zachowanie celtyckiej tożsamości, zwłaszcza języka. W kulturze ludowej przetrwały do dziś elementy celtyckie, bogaty i żywy folklor muzyczny i słowny oraz kult Świętego Patryka, bohatera narodowego.

Przypisy

  1. The island history (ang.). discoverireland.com.