Olivenza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Olivenza
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Hiszpania

Wspólnota autonomiczna

Estremadura

Burmistrz

Manuel José González Andrade (PSOE)

Powierzchnia

430,1 km²

Wysokość

327 m n.p.m.

Populacja (2016)
• liczba ludności
• gęstość


12 032
28,14 os./km²

Kod pocztowy

06100

Położenie na mapie Estremadury
Mapa konturowa Estremadury, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Olivenza”
Położenie na mapie Hiszpanii
Mapa konturowa Hiszpanii, po lewej znajduje się punkt z opisem „Olivenza”
Ziemia38°45′N 7°05′W/38,750000 -7,083333
Strona internetowa
Portal Hiszpania

Olivenza (port. Olivença) – miasto w Hiszpanii w prowincji Badajoz należącej do wspólnoty autonomicznej Estremadura, leżące w spornym terytorium hiszpańsko-portugalskim określanym tą samą nazwą. Miasto w 2016 roku liczyło 12032 mieszkańców.

Olivenza stała się częścią Portugalii w 1297, gdy król Dionizy I po śmierci kastylijskiego władcy Sancha IV zmusił w traktacie z Alcanizes regentkę Marię de Molina do oddania jej wraz z terytorium Campo Maior i innymi ziemiami. W 1801 po nieudanej inwazji hiszpańskiej królowa Maria zgodziła się oddać miasto Hiszpanii wraz z częścią Gujany na mocy traktatu podpisanego w Badajoz.

W 1815 na porządkującym Europę po wojnach napoleońskich kongresie wiedeńskim portugalska delegacja pod przewodnictwem księcia Palmela doprowadziła do zawarcia w Ustaleniach Końcowych artykułu 105, który potwierdzał portugalskie prawa do Olivenzy, jednak pozostawiał tę kwestię do rozwiązania w drodze uzgodnień dwustronnych. Hiszpania uznała, że to postanowienie kongresu nie unieważniło wcześniejszego traktatu z Badajoz i podpisała jego ustalenia.

Władze hiszpańskie utrzymują, że ich kraj posiada de iure władzę nad okręgiem. Podczas gdy Portugalia nigdy nie uznała hiszpańskiej władzy nad Olivenzą. Od zakończenia kongresu wiedeńskiego prowadzono negocjacje odnośnie do statusu Olivenzy, jednak zostały one przerwane w wyniku portugalskiej inwazji na terytorium Banda Oriental (obecny Urugwaj) w Ameryce Południowej. Od tego czasu graniczne status quo między obydwoma krajami pozostało na linii wytyczonej przez układ z Badajoz wzdłuż rzeki Gwadiana.

W 1840 władze hiszpańskie w okręgu zakazały używania języka portugalskiego także w obrzędach religijnych. W chwili obecnej zachował się portugalski na tym terytorium głównie wśród ludności wiejskiej i starszych generacji w miastach. Młodzież używa języka kastylijskiego.

Z powodu kontrowersji wokół Olivenzy granica portugalsko-hiszpańska została dokładnie wytyczona jedynie we fragmentach. Dziś w Portugalii istnieje kilka stowarzyszeń nacjonalistycznych domagających się zwrotu Olivenzy. W 2004 sprawą zajmował się także tamtejszy parlament.

W mieście urodził się Guillermo Fernández Vara, hiszpański polityk, lekarz sądowy, nauczyciel akademicki i samorządowiec, działacz Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE), w latach 2007–2011 i od 2015 prezydent Estremadury.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]