Estremadura (Hiszpania)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Estremadura
wspólnota autonomiczna
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Hymn: Hymn Estremadury
Państwo

 Hiszpania

Siedziba

Mérida

Data powstania

26 lutego 1983

Prezydent

Guillermo Fernández Vara (PSOE)

Powierzchnia

41 634 km²

Populacja (2007)
• liczba ludności


1 073 050

• gęstość

26 os./km²

Języki urzędowe

hiszpański

Liczba przedstawicieli w parlamencie
Liczba senatorów

10

Liczba posłów

10

Położenie na mapie Hiszpanii
Położenie na mapie
Strona internetowa

Estremadura (hiszp. Extremadura – z łac. [tereny] najdalsze) – autonomiczna wspólnota w Hiszpanii. Składa się z prowincji Cáceres i Badajoz. Graniczy z Kastylią i Leónem, Kastylią-La Manchą i Andaluzją oraz Portugalią na zachodzie. Stolicą jest Mérida.

Na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajdują się trzy obiekty z Estremadury: Stare Miasto Cáceres (od 1986 r.), zabytki rzymskie w miejscowości Mérida (od 1993 r.), Klasztor Guadalupe (od 1993 r.). Od 2007 r. Klasztor w Yuste znajduje się na Liście Dziedzictwa Europejskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Z Estremadury pochodziło wielu najsłynniejszych konkwistadorów. Francisco Pizarro, Hernán Cortés, Diego de Almagro, Hernando de Soto czy Vasco Núñez de Balboa i wielu innych urodziło się w Estremadurze i wiele nazw miast na kontynencie amerykańskim pochodzi właśnie z tego regionu Hiszpanii. Dla przykładu, Mérida jest stolicą Estremadury, ale też ważnym miastem w Meksyku i Wenezueli. Medellín jest drugim co do wielkości miastem w Kolumbii, ale też małym miastem w Estremadurze. Albuquerque jest największym miastem w stanie Nowy Meksyk, a jego nazwa pochodzi od błędu w transkrypcji Alburquerque, innego miasta w Estremadurze.

Prezydenci wspólnoty autonomicznej[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Estremadura jest najszybciej rozwijającym się regionem Hiszpanii (PKB 7,8%), ponieważ nadrabia zaległości wynikające z uwarunkowań historycznych[2].

Podstawą gospodarki Estremadury są usługi (57%). Dawne tereny rolnicze tworzą doskonałe warunki do rozwoju agroturystyki.[potrzebny przypis]

Nie mniej ważną rolę w gospodarce odgrywa rolnictwo, szczególnie uprawa owoców, warzyw, zbóż, oliwek, winorośli i tytoniu. Mająca długą tradycję hodowla owiec, trzody (świń) i bydła (krów) również stanowi istotny element gospodarki regionu.[potrzebny przypis]

W Estremadurze działa około 8000 małych i średnich firm produkcyjnych. Do najważniejszych działów przemysłu należą produkcja energii elektrycznej, wyrobów z korka oraz z kamienia dekoracyjnego, produkcja maszyn oraz przemysł tekstylny i rolniczy.[potrzebny przypis]

Modernizacja zbiorników oraz zapór wodnych w regionie pozwala na produkcję energii elektrycznej w ilości przekraczającej zapotrzebowanie regionu[potrzebny przypis].

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Estremadura dzieli się na dwie prowincje:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rulers: Spain: Autonomous communities. rulers.org. [dostęp 2016-09-29]. (ang.).
  2. Estremadura, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2021-03-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]