Olivier Dupuis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Olivier Dupuis
Data i miejsce urodzenia

25 lutego 1958
Ath

Zawód, zajęcie

polityk, działacz społeczny

Alma Mater

Université catholique de Louvain

Olivier Dupuis (ur. 25 lutego 1958 w Ath) – włoski polityk pochodzenia belgijskiego, poseł do Parlamentu Europejskiego w latach 1996–2004, działacz na rzecz praw człowieka, jeden z liderów nurtu włoskich radykałów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Belgii, ukończył studia z zakresu nauk politycznych na Université catholique de Louvain. W 1981 przystąpił do Partii Radykalnej, transnarodowej organizacji, działającej głównie we Włoszech, skupiającej działaczy o poglądach libertyńskich. Brał udział w różnych protestach, manifestacjach i akcjach społecznych na rzecz zwalczania głodu i przemocy na świecie. W 1982 został zatrzymany w Pradze podczas wiecu wspierającego postulaty wolności i demokracji. Aresztowano go również w Dubrowniku, po deportacji objęto go trzyletnim zakazem powrotu na teren Jugosławii.

W 1985 za uchylanie się od służby wojskowej został skazany na karę dwóch lat pozbawienia wolności, zwolniono go po jedenastu miesiącach. W 1988 zamieszkał w Budapeszcie, brał udział w organizacji struktur partii radykalnej w różnych krajach. W 1991 w chorwackim mundurze wojskowym wspierał działania niepodległościowe tego kraju.

W 1993 objął stanowisko przewodniczącego rady generalnej radykałów, następnie od 1995 do 2003 był sekretarzem (faktycznym przewodniczącym) tej organizacji. Został też jednym z liderów partii Włoscy Radykałowie.

W 1996 objął mandat europosła IV kadencji z ramienia komitetu wyborczego „Marco Pannella-Riformatori”, należał do frakcji Europejskiego Sojuszu Radykalnego. W wyborach w 1999 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję z listy radykałów sygnowanej tym razem nazwiskiem Emmy Bonino. W V kadencji był posłem niezrzeszonym, pracował w Komisji Spraw Konstytucyjnych. Mandat deputowanego sprawował do 2004.

W 2001 w kilkuosobowym gronie protestował w Laosie przeciwko aresztowaniu pięciu strajkujących studentów, których zatrzymano dwa lata wcześniej i o których losie nie było od tego czasu żadnych informacji. Został tam na krótko zatrzymany, a po krótkim procesie przed laotańskim sądem skazany na karę pozbawienia wolności i następnie deportowany z tego kraju[1]. Jako europoseł inicjował także w PE dyskusje dotyczące stabilizacji sytuacji w Czeczenii[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Martin Banks: Dupuis tells of jail ordeal after release from Laos. europeanvoice.com, 15 listopada 2001. [dostęp 2010-12-19]. (ang.).
  2. Warunkowa niepodległość dla Czeczenii. rp.pl, 20 października 2003. [dostęp 2010-12-19].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]