Marco Pannella

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marco Pannella
Marco Pannella.jpg
Data i miejsce urodzenia 2 maja 1930
Teramo
Poseł do PE VI kadencji
Okres od 20 lipca 2004
do 13 lipca 2009
Przynależność polityczna Włoscy Radykałowie

Giacinto (Marco) Pannella (ur. 2 maja 1930 w Teramo) – włoski polityk, wieloletni lider włoskiego ruchu radykalnego, wieloletni eurodeputowany.

Życiorys[edytuj]

W 1955 ukończył studia z prawnicze na Uniwersytecie w Urbino.

Początkowo związany z Włoską Partią Liberalną, w wieku 24 lat założył Partię Radykalną (Partito Radicale). Od tego czasu należy do głównych przywódców ruch radykalnego, głoszącego postulaty pacyfistyczne, libertyńskie i antyklerykalne.

Wspólnie ze swoimi współpracownikami (m.in. Emmą Bonino), przeprowadzał szereg zagranicznych kampanii i akcji na rzecz praw człowieka, upowszechniania legalizacji rozwodów i eutanazji[1], środków odurzających[2], znoszenia kary śmierci (prowadził głodówkę po wyroku na Saddama Husajna[3]).

Między 1976 a 1987 był wybierany do Izby Deputowanych VII, VIII, IX i X kadencji, każdorazowo rezygnując z mandatu w trakcie kadencji. W okresie 1979–1996 pełnił funkcję deputowanego do Parlamentu Europejskiego. W latach 1982–1984 zajmował stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji ds. Instytucjonalnych.

Po rozwiązaniu Partii Radykalnej pod koniec lat 80., współorganizował kolejne listy wyborcze skupiające działaczy tego ruchu. W 1994 poparł przystąpienie radykałów do centroprawicowej koalicji Silvia Berlusconiego w okresie jego pierwszego rządu. W 1999 i 2004 ponownie był wybierany w skład Parlamentu Europejskiego, dwukrotnie z sygnowanej nazwiskiem listy wyborczej Emmy Bonino. Po dobrym wyniku w pierwszych z tych wyborów, został jednym z przywódców nowej partii radykałów pod nazwą Włoscy Radykałowie. W 2009 nie odnowił mandatu europosła.

Przypisy

Bibliografia[edytuj]