Onomastica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Onomastica
Częstotliwość

rocznik

Państwo

 Polska

Wydawca

Instytut Języka Polskiego PAN, Komitet Językoznawstwa PAN

Pierwszy numer

1955

Redaktor naczelny

Barbara Czopek-Kopciuch

Format

21cm

ISSN

0078-4648

Strona internetowa

Onomastica – naukowe czasopismo onomastyczne, poświęcone teorii i interpretacji nazw własnych. Ukazuje się od roku 1955.

Do 1991 czasopismo było wydawane we Wrocławiu, od 1992 roku wydawane jest w Krakowie. Od 1975 wydawcą czasopisma jest Komitet Językoznawstwa Polskiej Akademii Nauk, a od 2012 roku również Instytut Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk. W 2002 roku wprowadzono podtytuł.: Pismo poświęcone nazewnictwu geograficznemu i osobowemu oraz innym nazwom własnym, zmieniony w 2015 r. na Pismo poświęcone teorii i interpretacji nazw własnych. W latach 1956-1975 ukazywały się dwa zeszyty rocznie, od 1976 roku ukazuje się jeden zeszyt rocznie. W Onomastikach publikowane są artykuły w różnych językach nowożytnych (głównie polskim, niemieckim, czeskim, słowackim, rosyjskim i angielskim), a także recenzje i przeglądy bibliograficzne. Jest to pierwsze w krajach słowiańskich czasopismo poświęcone wyłącznie onomastyce. Do 2017 roku ukazało się 61 tomów.

Do pierwszego komitetu redakcyjnego wchodzili m.in. Witold Taszycki (redaktor naczelny), Stanisław Rospond (sekretarz), w późniejszych latach funkcję redaktora naczelnego pełnili Kazimierz Rymut i Aleksandra Cieślikowa. Obecnie redaktorką naczelną czasopisma jest Barbara Czopek-Kopciuch, funkcję sekretarza pełni Urszula Bijak, redaktorkami tematycznymi są Halszka Górny, Katarzyna Skowronek, Urszula Wójcik i Justyna Walkowiak.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Encyklopedia języka polskiego, pod red. S. Urbańczyka, Wrocław 1991, s. 235.
  • Onomastica, strona internetowa czasopisma (data dostępu: 17.2.2020 r.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]