Opactwo terytorialne Saint-Maurice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Opactwo terytorialne Saint-Maurice
Ilustracja
Zabudowania opactwa
Państwo  Szwajcaria
Siedziba Saint-Maurice
Data powołania 515
Wyznanie katolicyzm
Kościół Kościół łaciński
metropolia bezpośrednio pod Stolicę Apostolską
Opat Jean Scarcella
Dane statystyczne (2004)
Liczba wiernych 6.087
Liczba parafii 4
Położenie na mapie Szwajcarii
46°13′10″N 7°00′12″E/46,219444 7,003333

Opactwo St. Maurice (francuski: Abbaye de Saint-Maurice d'Agaune lub Saint-Maurice-en-Wallis) klasztor kanoników regularnych w Saint-Maurice, kantonu Valais (Szwajcaria), pochodzący z VI wieku. Jest położony pod klifem w odcinku drogi między Genewą i przełęczą Simplon (na północy Włoch). Ma status opactwa terytorialnego Jest szwajcarskim zabytkiem o znaczeniu krajowym.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Opactwo św Maurycego jest zbudowane na ruinach rzymskiej świątyni z I wieku p.n.e., poświęconej bogowi Merkuremu. W 515, Bazylika św Maurycego Agaunum stała się kościołem klasztoru pod patronatem króla Burgundii Zygmunta. W 888 koronował się w nim ma króla Burgundii Rudolf I. Klasztor pozostał własnością Królestwa Burgundii, do 1033, kiedy, do klęski w bitwie pod Eudes kiedy został przekazany pod kontrolę dynastii sabaudzkiej. Amadeusz III Krzyżowiec, opiniował wybory opatów klasztoru od 1103 i przyczynił się do ożywienia religijności w opactwie, instalując tam, w 1128, wspólnotę kanoników regularnych, którzy nadal tam mieszkają pod Regułą św Augustyna, w miejsce świeckich duchownych. Strategiczne położenie klasztoru na przełęczy wystawiało go na niebezpieczeństwo wojny. Zakonnicy wielokrotnie musieli płacić okupy lub kwaterować żołnierzy. Dzisiaj opactwo składa się z około 40 zakonników i 2 braci śweckich. Wspólnota zakonna służy zarówno potrzebom opactwa jak i pięciu parafii w diecezji Sion. Zakonnicy prowadzą też szkoły średnie.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Opactwo zostało zbudowane ponad 1500 lat temu, następnie wielokrotnie przebudowywane. Wykopaliska na miejscu wykazały, pozostałości baptysterium z IV lub V wieku, serię czterech głównych kościołów z ery Karolingów,zbudowanych między IV a XI wiekiem oraz krypt zbudowanych między IV a VIII wiekiem. Obecny kościół został zbudowany w XVII wieku, wieża pochodzi z XI wieku- została przebudowana w 1945 roku w wyniku napraw szkód spowodowanych przez ruchy skał.

Lista opatów[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]