Opowieści z Siedmiu Królestw

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Opowieści z Siedmiu Królestw (ang. Tales of Dunk and Egg) – seria opowiadań o Dunku i Jaju, napisana przez George’a R.R. Martina, osadzona w świecie sagi Pieśń lodu i ognia.

Akcja opowiadań ma miejsce blisko 90 lat przed wydarzeniami mającymi miejsce w książce Gra o tron. Opisują one przygody rycerza imieniem Dunk, zwanego Ser Duncanem Wysokim (z punktu widzenia akcji rozgrywanej w sadze Pieśń lodu i ognia był to legendarny lord dowódca Gwardii Królewskiej). Drugim głównym bohaterem jest giermek Dunka, noszący pseudonim Jajo (późniejszy król Aegon Piąty).

Do tej pory ukazały się trzy opowiadania: Błędny rycerz, Zaprzysiężony miecz i Tajemniczy Rycerz. Pierwsze opowiadanie zostało opublikowane w sierpniu 1998 w zbiorze opowiadań fantasyLegendy pod redakcją Roberta Silverberga. Drugie opowiadanie zostało opublikowane w 2003 w zbiorze opowiadań fantasy – Legendy II również pod redakcją Silverberga. Oba opowiadania zostały wydane w Polsce przez Dom Wydawniczy Rebis. Trzecie opowiadanie zostało opublikowane w marcu 2010 w zbiorze opowiadań fantasy – Warriors pod redakcją Martina i Gardnera Dozoisa.

Wszystkie trzy opowiadania zostały również wydane 6 października 2015 w zbiorze Rycerz Siedmiu Królestw, wydanym w Polsce przez Zysk i S-ka.

Martin planuje wydanie szeregu dalszych opowiadań, m.in. She-Wolves of Winterfell, opisujących dalsze przygody Dunka i Jaja.