Order Chrystusa (Brazylia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Order Chrystusa
Imperial Ordem de Nosso Senhor Jesus Cristo
Awers
Awers Krzyża Kawalerskiego
Awers
Awers Krzyża Komandorskiego
i Gwiazdy Krzyża Wielkiego
Awers
Awers insygniów wszystkich klas
Baretka
Baretka
Ustanowiono 1843
Powyżej Order Róży
Poniżej Order Aviz

Order Chrystusa, Cesarski Order Naszego Pana Jezusa Chrystusa (port. Imperial Ordem de Nosso Senhor Jesus Cristo) – pierwotnie zakon rycerski utworzony 7 grudnia 1822, a do 1843 trzecie w kolejności odznaczenie państwowe Cesarstwa Brazylii, zlikwidowane w 1891 po powstaniu Federacyjnej Republiki Brazylii[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Order nawiązywał do portugalskiego Orderu Chrystusa, który z kolei pochodził od średniowiecznego Zakonu Chrystusa (Templariuszy). Było to drugie w brazylijskiej precedencji odznaczenie, po Orderze Róży, przeznaczone do nagradzania zarówno osób cywilnych, jak i wojskowych. Religijny charakter orderu nakazywał jego posiadaczom propagowanie i utrzymanie chrześcijaństwa, oraz niesienie wiary katolickiej do bałwochwalczych pogan których znaczna liczba wciąż zamieszkiwała Brazylię. Było to najczęściej przyznawane wyróżnienie w Brazylii przez króla Jana VI, który nadał 3635 zwykłych, 442 Komandorskich i 7 Wielkich Krzyży. W okresie panowania Piotra I wydano 2630 orderów. Ze względu na jego religijny charakter, order został zniesiony przez nowe władze Republiki Brazylii[2].

Klasy orderu[edytuj | edytuj kod]

Order dzieli się na 3 klasy:

  • I Klasa – Krzyż Wielki (Grã-Cruz) – limitowana do 12 odznaczeń dla obywateli Brazylii[3]
  • II Klasa – Komandor (Comendador)
  • III Klasa – Kawaler (Cavaleiro)

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Orderem Chrystusa (Brazylia).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wiesław Bończa-Tomaszewski: Kodeks orderowy. Przepisy obowiązujące posiadaczy orderów, odznaczeń, medali i odznak. Warszawa-Kraków: 1939, s. 304
  2. Luís Marques Poliano: Heráldica. Rio de Janeiro: 1986. s. 372. (port.)
  3. Arthur Sauer: Almanak Administrativo, Mercantil e Industrial (Almanaque Laemmert). Rio de Janeiro: Laemmert & C., 1889, s. 94. (port.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]